Założyciel i były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiada założenie nowego ugrupowania. – Nie będzie to partia wyłącznie Ryszarda Petru, będę jednym z kilku liderów. I rzeczywiście wielki kongres założycielski planujemy na grudzień, a ogłoszenie tuż po wyborach samorządowych – mówi polityk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Petru zaprzecza, by swoją inicjatywą szkodził partiom opozycyjnym.

– W opozycji funkcjonuje wiele partii i nie słyszałem, by ktokolwiek zarzucał PSL-owi, SLD, Barbarze Nowackiej czy Robertowi Biedroniowi osłabianie opozycji. Koalicja Platformy Obywatelskiej wystawia w całym kraju kandydatów PO na prezydentów miast i powinni się skupić na ich promowaniu i dobrej kampanii. Szczególnie tu w Warszawie, gdzie z każdym tygodniem rośnie ryzyko przegranej Trzaskowskiego, gdyż powtarzane są błędy z kampanii Bronisława Komorowskiego – wyjaśnia były lider Nowoczesnej.

Jego zdaniem, na scenie politycznej jest miejsce na ugrupowanie, które nie będzie unikać trudnych tematów i przedstawi jasne zasady opodatkowania przedsiębiorców.

– Ma być liberalno-społeczne na poziomie wartości, a przy tym jednoznaczne w sposobie wyrażania poglądów – odpowiada Petru na pytanie, czym nowa formacja będzie się różnić od Nowoczesnej. – Zarówno w kwestiach gospodarczych, gdzie zaproponowaliśmy 8 procent PIT dla małych firm do 80 tysięcy przychodu i ZUS 500 złotych, w kwestiach światopoglądowych, gdzie prawie połowa klubu Nowoczesnej wyjęła karty, czy też w kwestiach walki z populizmem, gdzie należy nie bać się mówić wprost o tym, że obniżenie wynagrodzeń posłów to krok w kierunku dalszego obniżania jakości pracy parlamentu. Bo choć trudno to sobie wyobrazić, to parlament naprawdę może być jeszcze gorszy niż ten obecny – konkluduje.

W ocenie Ryszarda Petru, Nowoczesna kierowana przez Katarzynę Lubnauer jest partią bez przyszłości. – Z przykrością stwierdzam, że jest już częścią Platformy Obywatelskiej – mówi polityk i dodaje: – Ich wybór. Dlatego niezbędne jest zagospodarowanie tego miejsca, które pozostawia po sobie Nowoczesna.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę