Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych zapowiada kolejną falę ekstremalnego gorąca. Już za kilka dni temperatura w Polsce ma sięgnąć 40 °C. Czerwiec 2019 będzie prawdopodobnie najgorętszym miesiącem od ponad 200 lat historii pomiarów temperatury.

Podmuch powietrza o temperaturze 45 °C wedrze się do Europy znad Afryki Północnej. W najbliższych dniach pokona trasę od wschodnich wybrzeży Hiszpanii, przez południową Francję (25 czerwca), do Niemiec (26 czerwca), by już kolejnego dnia dotrzeć do Polski.

27 czerwca w województwach lubuskim i wielkopolskim temperatura ma sięgnąć 40 °C. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, padnie rekord gorąca, porównywalnym z zanotowaną ekstremalnie wysoką temperaturą w czerwcu 1811 roku.

Eksperci z serwisu „Pogoda i Klimat” komentują, że lato dopiero się rozkręca. Upał, który w dniach 11–12 czerwca dał się we znaki Polakom, był jedynie wstępem do kolejnych fali gorąca, jakie są jeszcze przed nami. Jeśli termometry nie wskażą nawet 40 °C, a „tylko” 35 °C w cieniu, to czerwiec i tak będzie rekordowo upalny.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę