22-letnia muzułmanka Mennel Ibtissem tydzień temu oczarowała jurorów i widownię programu „The Voice” wykonaniem kultowego utworu „Hallelujah”. Dzień później rozpętała się burza wokół pięknej Francuzki pochodzenia syryjskiego. Mimo, że była faworytką programu, musiała zrezygnować z uczestnictwa, z powodu presji wywieranej przez organizacje proizraelskie, które zarzucają kobiecie pochwałę terroryzmu oraz propalestyńskość.

Czym kobieta zasłużyła sobie na taką niechęć? Poparciem międzynarodowej kampanii BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje), skierowanej przeciwko rządowi izraelskiemu. Jest to ruch pokojowy, nominowany w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla, dążący do przywrócenia praw Palestyńczykom żyjącym w Palestynie pod okupacją wojskową. Jednak We Francji popieranie BDS jest nielegalne i karane, dlatego organizacje proizraelskie, jak i niektórzy francuscy politycy zażądali natychmiastowego usunięcia studentki z programu.

Jakby tego było mało, została przypomniana stara wypowiedź na Twitterze, usunięta przez Mennel Ibtissem dwa lata temu. Chodzi o jej wypowiedź opublikowaną niedługo po zamachu terrorystycznym we Francji, w której dziewczyna stwierdziła, że rząd francuski jest prawdziwym terrorystą, odnosząc się do sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej, która napadła na sąsiedni Jemen.

Nie trudno było przewidzieć, że usunięcie kobiety z programu największej we Francji, prywatnej telewizji TF1, wywołała gorące dyskusje w mediach i internecie. Zwłaszcza gdy przypomni się fakt, że wcześniejszą edycję „The Voice” wygrał niejaki Amir, który potem reprezentował Francję w konkursie Eurowizji. Uzdolniony piosenkarz był jednocześnie żołnierzem Cahalu, odbywającym służbę na terytoriach palestyńskich okupowanych przez Izrael. Mimo, że zarzucono mu wtedy osobisty udział w okupacyjnym terrorze, to nie spotkały go konsekwencje, jakie dotknęły boleśnie Mennel Ibtissem.

Mannel żegnając się z programem wyznała w internecie: – Bardzo źle przeżywam napięcia ostatnich dni. Te napięcia maskują mój zamiar pochwały miłości, pokoju i tolerancji.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=145&v=4MxS4pfKrsk


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!