Pierwszy elektryczny samolot na świecie.. w Polsce. Poleci z Wrocławia do Warszawy!

Ultralekki Pipistrel Alpha Electro – pierwszy na świecie seryjnie produkowany elektryczny samolot – w ciągu czterech dni przeleci z Wrocławia do Warszawy, odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę.

Jak informują organizatorzy, przelot rozpocznie się 8 czerwca we Wrocławiu. W kolejnych dniach samolot przyleci na lotnisko aeroklubu w Gliwicach, a następnie w podczęstochowskich Rudnikach, by czwartego dnia dotrzeć do Warszawy. Trasa przelotu obejmuje regiony, gdzie działa Fortum – właściciel m.in. elektrociepłowni w Zabrzu, Bytomiu i Częstochowie oraz operator sieci ciepłowniczych w Częstochowie, Wrocławiu i Płocku.

Czytaj także:  Łukasz Szumowski zakażony koronawirusem

Pipistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem ultralekkim o napędzie elektrycznym. Dwuosobowa maszyna, która – jak podało Fortum – na polskim niebie pojawi się po raz pierwszy, wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW. Prędkość przelotowa samolotu wynosi 157 km na godz. Bateria o pojemności 21 kWh jest w stanie zapewnić maszynie energię na 55-minutowy lot, z półgodzinną rezerwą. Ładowanie ładowarką o mocy 20 kW trwa godzinę.

Czytaj także:  Emilewicz odchodzi z Porozumienia. Przyczyną różnice zdań z Gowinem

Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu loty takiego samolotu mogą być prowadzone w okolicach dużych aglomeracji miejskich, bez problemów spełniając normy emisji spalin i hałasu. Organizując przelot w Polsce Fortum chce zebrać doświadczenia i wiedzę na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach, by w przyszłości wykorzystać te informacje w rozwoju i budowie infrastruktury lotniczej do ładowania samolotów.

„Zdaniem wielu lotniczych ekspertów, samoloty elektryczne to przyszłość tej dziedziny transportu. Dziś na drodze do ich rozwoju stoi jeszcze wiele ograniczeń, jak choćby mała pojemność baterii i w konsekwencji ograniczony zasięg. Pamiętajmy jednak, że pierwszy na świecie lot samolotu z silnikiem tłokowym w 1903 r. trwał tylko 12 sek. Zaledwie 16 lat później samolot po raz pierwszy pokonał Atlantyk. Myślę, że rozwój samolotów elektrycznych będzie się dokonywał w podobnym tempie” – ocenia rzecznik Fortum Jacek Ławrecki.

Czytaj także:  Ziemkiewicz: Ojciec Rydzyk żyje bardzo skromnie

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.