Takiego sondażu jak najnowsze badanie Kantar Millward Brown SA, przeprowadzone na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24, jeszcze nie było. I nie chodzi wcale o pierwsze miejsca, bo przecież trudno uznać za niespodziankę dużą przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską, która utrzymuje się już od prawie trzech lat – od wyborów parlamentarnych w 2015 roku. Niespodzianką w tym badaniu jest wynik Kukiz’15 oraz rosnące poparcie dla partii Wolność Janusza Korwin Mikkego.

Jak wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się najbliższą niedzielę, to progu wyborczego, po raz pierwszy w tym badaniu, nie przekroczyłoby ugrupowanie Pawła Kukiza, uzyskując jedynie 4 proc. głosów. Z identycznym poparciem jak Kukiz’15 poza Sejmem znalazłyby się Polskie Stronnictwo Ludowe i partia Razem. Najgorszy wynik otrzymałby Ruch Narodowy, na który chce głosować jedynie 1 proc. wyborców.

Drugą niespodzianką, jaką przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie telewizji TVN i TVN24, jest bardzo dobry, wynoszący 5 proc., wynik partii Wolność. Jeśli ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego utrzymałoby takie poparcie, to po raz pierwszy wprowadziłoby na Wiejską swoich przedstawicieli. Tylu samo ankietowanych, czyli też 5 proc., oświadczyło, że swój głos odda na SLD Włodzimierza Czarzastego.

Zaskoczenia nie ma na górze stawki. PiS ma największe poparcie, wynoszące 38 proc., i jest to wzrost w stosunku do badania Kantar Millward Brown SA z końca maja o 2 punkty proc. Druga jest Platforma Obywatelska, na którą zadeklarowało głosowanie 21 proc. Polaków. Jest to spadek poparcia aż o 7 punktów proc. w porównaniu do badania sprzed ponad trzech miesięcy. Trzecie miejsce na podium zajęłaby Nowoczesna. Partię Katarzyny Lubnauer wskazało 7 proc. respondentów, czyli o 2 punkty proc. więcej niż przed wakacjami.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 14–17 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej i losowo dobranej próbie osób pełnoletnich.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!