Fot.Wikimedia Commons/Jarosław Roland Kruk / Wikipedia/CC-BY-SA-3.0
Fot.Wikimedia Commons/Jarosław Roland Kruk / Wikipedia/CC-BY-SA 3.0

Prawicowi publicyści i komentatorzy polityczni kanału telewizji publicznej TVP Info Michał Karnowski i Adrian Stankowski zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie Jana Pietrzaka Orderem Orła Białego. Satyryk jest silnie związany z PiS i tzw. dobrą zmianą, a w swoich tekstach i wypowiedziach niezwykle ostro krytykuje opozycję, a zwłaszcza Platformę Obywatelską.

– Próbuje się redukować tego wielkiego artystę, tego wielkiego Polaka do roli satyryka, a przecież to jest artysta, który ma koncie wiele poważnych wypowiedzi, który był z Polakami w trudnych chwilach. To on przestrzegał przed likwidacją polskiej armii – przekonywał Karnowski w programie „Gość Wiadomości” w TVP1.

W sobotę w tekście opublikowanym na portalu wPolityce.pl Karnowski szerzej uzasadnił konieczność uhonorowania Pietrzaka najwyższym polskim orderem.

Zdaniem publicysty order należy się Pietrzakowi, ponieważ „stworzył pieśń »Żeby Polska była Polską«, która po stanie wojennym stała się na lata – i pozostaje – niemal drugim hymnem wielu Polaków. Którą cytował prezydent Ronald Reagan”.

Ponadto Pietrzak „od dekad tworzy i wypowiada się z największą troską o Polskę. Ludzie »Solidarności«”. „Bliscy i przyjaciele ofiar Tragedii Smoleńskiej, rodacy zatroskani o Ojczyznę zawsze mogli i mogą na niego liczyć. Dawał z siebie wszystko”, podkreślił Karnowski.

Za jedno z największych osiągnięć Pietrzaka publicysta uznał to, że został antykomunistą, mimo komunistycznej działalności jego rodziców.

„Niektórzy, jak słyszę, wyciągają jeszcze, że ojciec był w Komunistycznej Partii Polski. Tak – zamordowano go na Pawiaku w 1942 roku. Jak mówił mi kiedyś z gorzkim uśmiechem sam Jan Pietrzak– odpowiadając na te sugestie – nie zdążył ojcu wytłumaczyć, że źle wybiera. Miał wtedy pięć lat. Podobne ma się sprawa z zaangażowaniem matki, która zaczęła od walki w Batalionach Chłopskich, by potem być posłanką na Sejm PRL”, napisał Karnowski.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!