putin
fot. Pixabay

Władimir Putin zdradził swój sposób na walkę z alkoholizmem w Rosji! Nie jest to żadna z metod, która przychodzi na myśl od razu – jak np. rozstrzelanie. Wręcz przeciwnie. Prezydent Rosji uważa, że aby zwalczać alkoholizm, nie można używać przymusu, ale zachęcać do zdrowego trybu życia. Jednocześnie ocenił negatywnie stwierdzenie: „mężczyźni piją i będą pić”.

„W walce z alkoholizmem nie należy niczego zakazywać, nie należy zajmować się niepotrzebnym podnoszeniem cen, akcyz i tak dalej” – powiedział Władimir Putin podczas wideo rozmowy z p.o. gubernatora obwodu włodzimierskiego Aleksandrem Awdiejewem, cytowany przez rosyjską, prorządową agencję TASS.

Zamiast tego prezydent Rosji proponuje inne, „proste i bardzo efektywne rozwiązania”.

„Należy rozwinąć promocję zdrowego trybu życia. Należy zająć się nią, ale nie na pół gwizdka, nie można wierzyć w jakieś takie podejście – ‘mężczyźni piją i będą pić’. To wszystko nie jest takie prymitywne i łatwe. Trzeba po prostu się tym zająć. Nic nowego nie powiem, ale promocja zdrowego trybu życia ma ogromne znaczenie” – mówił Władimir Putin.

Według prezydenta Rosji problem alkoholizmu w tym kraju to nie tylko brak prezentowania alternatyw (jak wspomniany zdrowy tryb życia), ale także budowa infrastruktury. Putin stwierdził, że Rosja powinna rozwijać infrastrukturę sportową i „zwracać większą uwagę na obiekty kultury”.

„W tej kwestii jest czym się zająć, tym bardziej że obwód włodzimierski jest jedną z ‘cytadel’ rosyjskiej kultury, w podstawowym znaczeniu tego słowa” – mówił Putin.

Co wywołało taką troskę rosyjskiego watażki? W czasie rozmowy prezydent odniósł się do statystyk – wskaźnika alkoholizmu i psychozy alkoholowej. Ten wskaźnik przewyższał w obwodzie włodzimierskim rosyjską średnią 2,6-krotnie. „To dużo” – podsumował Putin.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!