fot. shareinfo.pl

Strona rządowa padła ofiarą ataku hakerskiego! Dziś rano strona podatki.gov.pl została zaatakowana przez cyberprzestępców – donosi „RMF FM”. Hakerzy zablokowali witrynę, w związku z czym nie możliwe było m.in. złożenie PIT-u. Po kilkudziesięciu minutach strona znów działa i wygląda na to, że sytuacja została opanowana.

We wtorek rano strona podarki.gov.pl przestała działać. Ministerstwo Finansów potwierdziło dla stacji „RMF FM”, że rzeczywiści doszło do ataku DDoS na serwery, na których osadzona jest witryna rządowa.

„Od kilku dni na rosyjskich telegramach było widoczne namawianie się na atak DDoS na polskie serwery, w tym skarbówki. W efekcie ePITa teraz nie złożymy” – poinformował Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM na Twitterze.

Wchodząc na stronę podatki.gov.pl wtorkowym rankiem, witryna wyświetlała komunikat: „Ta witryna jest nieosiągalna”. Według informacji, potwierdzonych przez Ministerstwo Finansów, rządową stronę rzeczywiście udało się przeciążyć. Jednocześnie jednak resort uspokaja, że dane podatników są bezpieczne. „Nasze tajemnice podatkowe i zarobki pozostają niejawne” – informowało MF dla RMF FM kilkadziesiąt minut temu.

Strona rządowa podatki.gov.pl padła ofiarą ataku hakerskiego. Witryna już działa poprawnie

Według stanu na 9:05 strona wydaje się pracować już poprawnie. Komunikat o błędzie zniknął, a witryna wyświetla się prawidłowo. Nie wiadomo jeszcze, czy wszystkie funkcje działają. Według ekspertów, na których powołuje się „RMF FM” za atakiem hakerskim najprawdopodobniej stoją Rosjanie.

Strona podatki.gov.pl to portal, który pozwala m.in. na rozliczenie deklaracji PIT przez internet za pomocą usług Twój e-PIT.

„Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Od 15 lutego do 2 maja w usłudze Twój e-PIT czekają na podatników rozliczenia roczne za 2022 rok, dlatego wtorkowe problemy ze stroną mogło odczuć wielu podatników, którzy chcieli rano się rozliczyć” – donosi „Gazeta.pl”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę