fot. MAP/Senat RP | CC BY-SA 3.0

Nieoczekiwane wieści z Turcji! Minister aktywów państwowych Jacek Sasin powraca właśnie ze stolicy Turcji, Ankary, gdzie odbyło się spotkanie pomiędzy nim a szefem Ministerstwa Energii Republiki Tureckiej – Beratem Albaryakiem. Sasin poinformował na Twitterze, iż Polska w kooperacji z Turcją i Iranem stworzy konsorcjum ds. energetyki atomowej. W efekcie współpracy w do 2030 roku w Polsce mają powstać cztery bloki elektrowni atomowej o łącznej mocy 4,6 GW. Docelowo, trzy strony, biorące udział w konsorcjum pozyskają broń atomową.

„Wracam właśnie z Ankary, z bilateralnego spotkania z ministrem @BeratAlbaryak w sprawie współpracy przy budowie w Polsce elektrowni jądrowej. Rozmawialiśmy także o realizacji polsko-tureckiego programu jądrowego w kontekście rozwoju potencjału militarnego naszych państw. Niezbędną technologię dostarczy Iran. Więcej informacji o 18” – napisał na swoim koncie na Twitterze minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Erdogan: Polska i Turcja potrzebują siebie nawzajem

Współpraca z Turcją w zakresie energii oraz ewentualnej konstrukcji broni jądrowej to jedynie zalążek nagłego zbliżenia pomiędzy naszymi krajami. Turcja od kilku lat zmaga się z bardzo poważnymi problemami ekonomicznymi. Inflacja cen produktów i usług konsumenckich (CPI) w lutym przekroczyła w Turcji 50%. Specjaliści tureckiego ministerstwa finansów – nie mogąc sami poradzić sobie z szalejącym wzrostem cen – poprosili o pomoc rząd w Warszawie.

„Naród polski i turecki od wieków były sobie bliskie. Nie raz ścieraliśmy się ze sobą w polu, jednak przeszłe konflikty nauczyły nas szanować siebie nawzajem. Dziś otwiera się nowy rozdział pomiędzy naszymi narodami. W zakresie czystej energii jądrowej, współpracy militarnej oraz gospodarczej. Polska i Turcja potrzebują siebie nawzajem” – powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan na popołudniowej konferencji prasowej.

W międzyczasie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wysłanie do Ankary specjalnej delegacji, złożonej z najznamienitszych polskich ekonomistów i specjalistów z dziedziny gospodarki, którzy wcześniej pracowali nad największą reformą podatkową od 1989 roku – tzw. „Polskim Ładem”.

„Nasi Tureccy przyjaciele poprosili nas o pomoc w zakresie reformy podatkowej. Z mojego polecenia, już jutro do Ankary wyleci grupa specjalistów, która – wzorem „Polskiego Ładu” – przeprowadzi reformy w Turcji” – napisał Morawiecki na Twitterze.

Jak dodał – Turcy są zachwyceni kondycją polskiej gospodarki. Zazdroszczą nam, że w Polsce inflacja wynosi tylko nieco ponad 10%, kiedy w Turcji oscyluje na poziomie aż 50%. Premier zapowiedział, że w imię współpracy – budowy nowego sojuszu pomiędzy Polską a Turcją – rządowi specjaliści pomogą zbić inflację w Turcji do poziomu 30%. Tak, abyśmy mogli spotkać się za kilka miesięcy na tym samym poziomie.

PRIMA APRILIS! 🙂


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę