Kolejny sondaż, który musi bardzo zaniepokoić Platformę Obywatelską i opozycję. Prawo i Sprawiedliwość oraz wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina mają ponad dwukrotną przewagę nad partią Grzegorza Schetyny. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Wiosna Roberta Biedronia.

Z badania wykonanego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to PiS mógłby liczyć na aż 47,9 proc. głosów. Drugi wynik uzyskałaby PO z 22,7 proc. poparciem, na partię Roberta Biedronia zagłosowałoby 7,3 proc. uczestników sondażu. Oznacza to, że w przyszłym Sejmie parta Jarosława Kaczyńskiego dysponowałaby 272 mandatami, PO – 160, a Wiosna – 27, jednego przedstawiciela wprowadziłaby także Mniejszość Niemiecka.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyłyby m.in.: Sojusz Lewicy Demokratycznej – 4,5 proc. głosów, Polskie Stronnictwo Ludowe – 4,3 proc., jak też Kukiz’15 – 3,5 proc. wskazań respondentów ośrodka.

Podobnie sytuacja wyglądałby, gdyby do jesiennych wyborów poszła koalicja opozycji, do czego dąży lider PO Grzegorz Schetyna. W tym wypadku poparcie dla PiS (Zjednoczonej Prawicy) wyniosłoby 46,7 proc. Na wspólną listę Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD i Zielonych zagłosowałoby 30,1 proc. respondentów. Ostatnie miejsce na podium przypadło – gdyby do niego doszło – sojuszowi Wiosny i Razem z 8,2 proc. poparciem.

W tym scenariuszu próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska (5,4 proc.), oraz porozumienie Kukiz’15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami (5,2 proc.). Do Sejmu nie weszłaby natomiast Konfederacja, którą wskazało 3,6 proc. ankietowanych.

0,8 proc. badanych zagłosowałoby na inne ugrupowanie.

W tym wypadku PiS mogłoby liczyć na 245 mandatów, koalicja PO, Nowoczesnej, SLD i Zielonych na 168, sojusz Wiosny i Razem – 25, PSL-Koalicja Polska dostałoby 13 mandatów, a Kukiz’15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 8.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-20 czerwca 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę