PiS ma problem. W sporze z rządem ponad połowa Polaków popiera Sąd Najwyższy

REKLAMA

W przeprowadzonym na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i radia RMF FM sondażu pracownia United Survey spytała Polaków, kto ma rację w sporze pomiędzy rządem i Sądem Najwyższym po zeszłotygodniowej uchwale trzech izb SN. Okazało się, że ponad połowa respondentów opowiedziała się za Sądem Najwyższym. Uważa tak również co piąty wyborca PiS.

Z rezultatów badania wynika, że 51,3 proc. respondentów ośrodka opowiedziało się za instytucją prezes Małgorzaty Gersdorf, zgadzając się z uchwałą, zgodnie z którą Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem zaś sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać w sądach. Co charakterystyczne uważało tak również aż 20 wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego.

REKLAMA

Znacznie mniej, bo 22,4 proc. badanych, w tym 45 proc. wyborców PiS, stwierdziło, że rację w sporze z SN ma prezydent i rząd, kwestionujący legalność uchwał podjętych przez SN.

Zaledwie 2,8 proc. osób, które wzięły udział w sondażu, stwierdziło, że racji nie ma żadna ze stron. Zdania na ten temat nie miało 23,5 proc.  badanych.

Wyniki sondażu wskazują jednocześnie, że w każdej badanej grupie wiekowej więcej ankietowanych opowiadało się po stronie Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Udostępnij: