PiS: Marsz Niepodległości odbędzie się i będzie miał charakter państwowy

Fot.Twitter.com/Mik0lajMiko

Rzecznika PiS Anita Czerwińska poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że tegoroczny Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe odbędzie się i będzie miał charakter państwowy. Nie wiadomo jeszcze, czy w przemarszu – obok działaczy obozu narodowego – wezmą udział przedstawiciele władz, w tym  prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Według informacji medialnych manifestacja odbędzie się w asyście Żandarmerii Wojskowej i z udziałem orkiestry wojskowej.

PiS ogłosił swoją decyzję po tym, jak w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił skargę ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dotyczącą wcześniejszych orzeczeń sądowych, które zakazały przemarszu ulicami Warszawy. Wnioskował o to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ze względu na to, że Marsz Niepodległości przestał być imprezą cykliczną, a ponadto w ubiegłym roku doszło podczas niego do podpalenia przez uczestników jednego z mieszkań i starć z policją.

REKLAMA

Postanowienia zostały skrytykowane ze strony PiS oraz Stowarzyszenia Marsz Niepodległości kierowanego przez narodowego działacza Roberta Bąkiewicza. Zapowiedziano również zmianę formuły marszu.

W rezultacie we wtorek na wniosek szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka marsz uzyskał charakter państwowy.