PiS nie odpuszcza Niemcom. Rejestr niemieckich zbrodni będzie do wglądu w internecie

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie walczy o propagowanie prawdy historycznej z okresu II wojny światowej. Kolejny krok w tym kierunku to pomysł, aby stworzono w wersji elektronicznej i umieszczono w internecie rejestr niemieckich zbrodni z okresu wojennego.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk wypowiedział się na temat realizacji projektu przez Archiwum Akt Nowych: – Instytucja ta miałaby opracować, pogrupować, a także digitalizować, czyli zamieścić w internecie, wszystkie akta, które teraz znajdują się w archiwach, a które dotyczą zbrodni, zniszczeń oraz grabieży, jakich dopuścili się Niemcy podczas drugiej wojny światowej.

Arkadiusz Mularczyk, pełniący funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej, zwrócił się już do przewodniczącego sejmowej komisji finansów o zabezpieczenie środków dla Archiwum Akt Nowych na ten cel. Według posła działania te są niezbędne do złożenia przez Polskę wniosku w sprawie niemieckich reparacji wojennych.

REKLAMA

Polityk PiS tłumaczy, że wszystkie dokumenty potrzebne do stworzenia internetowego katalogu są dostępne w archiwach różnych instytucji na terenie Polski. Gdy zostaną odpowiednio opracowane i udostępnione w internecie, będą wtedy pomocne również prywatnym osobom ubiegającym się o zadośćuczynienia od Niemców.