– To są twarde liczby, twarde dane, nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości – mówił podczas wtorkowej konferencji w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej prezes partii Jarosław Kaczyński. Oświadczeniu towarzyszyła prezentacja slajdów mających udowodnić totalny sukces PiS oraz spektakularną porażkę opozycji, w tym Koalicji Obywatelskiej i PSL.

Internauci jednak niemal od razu wychwycili liczne pomyłki na slajdach prezentowanych podczas konferencji przez Radosława Fogla, szefa biura Jarosława Kaczyńskiego, szczególnie zaś na mapce prezentującej „wygrane gminy w skali kraju 2018”. Zapowiadając ją, Fogel podkreślał z satysfakcją, że prezentowana będzie „sytuacja ogólnopolska, jeśli chodzi o gminy. Różowa część to te gminy, gdzie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość”

I właśnie ta mapka, która wkrótce została usunięta przez PiS z jego konta na Twitterze, wywołała burzę w sieci. Internauci wykazywali jednoznacznie, że partia Kaczyńskiego udowadniała swój sukces polityczny także w miejscach, w których jej kandydaci nie uzyskali ani jednego mandatu.

„W 5 sekund wychwyciłem pierwszy błąd, kolejne 10 sekund zajęło wyłapanie kolejnego. Gdzie podziała się reszta gmin z komitetami lokalnymi? Jak już kłamiecie, to róbcie to mniej nieudolnie”, zauważył jeden z użytkowników Twittera. Inny wypunktował: „W gminie Jedlnia-Letnisko k. Radomia nie wygrał PiS ani do rady gminy, ani na wójta, więc co wy tu za bajki opowiadacie?”.

„Gmina Jemielno, powiat górowski, dolnośląskie – PiS zdobył 1 mandat. Gmina Wąsosz – PiS nie startował (!). Gmina Niechlów, 0 mandatów. Góra, 2 mandaty. Według mapy wszystkie te gminy wygrał PiS”, skomentował Maciej Skrzynecki.

„Gmina Susiec też jest zaznaczona, że wygrał PiS. Na 15 radnych tylko 2. Ta mapa to manipulacja. Chyba z niej korzystał prezes mówiąc, że PiS wygrał zdecydowanie”, napisał Sylu.

„Gmina Wisznia Mała, powiat trzebnicki, województwo dolnośląskie PiS zdobyło 0 mandatów, na mapie zaznaczono na różowo”, stwierdził Sebastian Turowski, odnosząc się do grafiki zaprezentowanej podczas konferencji Kaczyńskiego, na której różowym kolorem wyróżniono miejsca, w których wygrało jakoby PiS.

Jak się okazało, PiS podczas prezentacji mapki, chcąc udowodnić wielką skalę zwycięstwa w wyborach samorządowych, przedstawił jako wyniki do rad gmin, grafikę ukazującą rezultat wyborów do sejmików z rozbiciem na wyniki w poszczególnych gminach.

 

 

 


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!