PIS opublikował plan obchodów VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej

Przed nami obchody VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej. Plan uroczystości przewiduje m.in. odsłonięcie pomnika ofiar oraz kamienia, gdzie ma być zlokalizowany pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaplanowano także przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wygłoszony będzie także apel rodzin smoleńskich. W jego treści jest zaproszenie do udziału w obchodach.

   

„Marsz – na którym spotkamy się po raz dziewięćdziesiąty szósty – będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci. To nie jest zbieżność przypadkowa. W tych dopełniających się liczbach zawarta jest wielka moc symboliczna” –możemy przeczytać w apelu.

Rodziny ofiar składają podziękowania osobom uczestniczącym w marszach, ale także służbom i funkcjonariuszom za „zapewnienie bezpiecznych przemarszów”.

   

Rozpoczęcie obchodów zaplanowano na godz. 8 – wtedy odbędzie się msza święta w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NPM i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Przed Pałacem Prezydenckim po mszy odbędzie się apel pamięci. Następnie na pl. Piłsudskiego przewidziane są od godz. 9 do 15 dwa pokazy filmowe.

Dalszy plan uroczystości to koronka do Miłosierdzia Bożego odmówiona o godz. 15. Pomnik ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r. odsłonięty ma być o 15.30. Następnie złożone będą wieńce.

   

Odsłonięcie kamienia gdzie znajdować się będzie pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się o godz. 16, a o 16.15 przemówi prezydent Duda oraz prezes Kaczyński. Potem zgromadzonych czeka 30-minutowy koncert.

Okazjonerzy

Wieczorna msza święta odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Następnie po przemarszu ze świątyni przed Pałac Prezydencki kolejny raz zabierze głos Jarosław Kaczyński.

Katastrofa w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. W wypadku samolotu Tu-154M z delegacją na obchody w Katyniu zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz inni ważni urzędnicy państwowi.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News