Przed nami obchody VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej. Plan uroczystości przewiduje m.in. odsłonięcie pomnika ofiar oraz kamienia, gdzie ma być zlokalizowany pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaplanowano także przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wygłoszony będzie także apel rodzin smoleńskich. W jego treści jest zaproszenie do udziału w obchodach.

„Marsz – na którym spotkamy się po raz dziewięćdziesiąty szósty – będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci. To nie jest zbieżność przypadkowa. W tych dopełniających się liczbach zawarta jest wielka moc symboliczna” –możemy przeczytać w apelu.

Rodziny ofiar składają podziękowania osobom uczestniczącym w marszach, ale także służbom i funkcjonariuszom za „zapewnienie bezpiecznych przemarszów”.

Rozpoczęcie obchodów zaplanowano na godz. 8 – wtedy odbędzie się msza święta w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NPM i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Przed Pałacem Prezydenckim po mszy odbędzie się apel pamięci. Następnie na pl. Piłsudskiego przewidziane są od godz. 9 do 15 dwa pokazy filmowe.

Dalszy plan uroczystości to koronka do Miłosierdzia Bożego odmówiona o godz. 15. Pomnik ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r. odsłonięty ma być o 15.30. Następnie złożone będą wieńce.

Odsłonięcie kamienia gdzie znajdować się będzie pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się o godz. 16, a o 16.15 przemówi prezydent Duda oraz prezes Kaczyński. Potem zgromadzonych czeka 30-minutowy koncert.

Okazjonerzy

Wieczorna msza święta odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Następnie po przemarszu ze świątyni przed Pałac Prezydencki kolejny raz zabierze głos Jarosław Kaczyński.

Katastrofa w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. W wypadku samolotu Tu-154M z delegacją na obchody w Katyniu zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz inni ważni urzędnicy państwowi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę