Donald Tusk, Ewa Kopacz, Jan Vincent Rostowski i Mateusz Szczurek. Tych polityków przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS chce postawić przed Trybunałem Stanu. Wnioski takie znalazły się w projekcie raportu końcowego z prac komisji, który został przedstawiony w poniedziałek.

Stawiając taki wniosek, PiS chce wyeliminować byłego premiera i obecnego szefa Rady Europejskiej ze startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Partia Kaczyńskiego może jednak mieć problem z realizacją tej akcji, ponieważ wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu musi uzyskać akceptację 276 posłów. PiS ma tych posłów 240.

O tym, że zarzuty wobec Tuska czy Kopacz mają charakter polityczny świadczy bardzo słabe i ogólnikowe ich uzasadnienie.

Według Horały „Donald Tusk z całą pewnością powinien posiadać na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej (…). Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej”.

Poseł PiS zarzucił z kolei premier Ewie Kopacz, że reformy proponowane przez jej rząd „miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem”.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana w lipcu 2018 roku, aby zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r., pomijając – wbrew żądaniom opozycji – czas pierwszych rządów PiS, czyli lata 2005-2007.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę