Sondaż przeprowadzony przez IBRiS 30 października – a więc w czasie trwających protestów po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny zakazu aborcji eugenicznej – wykazuje duży spadek notowań partii Jarosława Kaczyńskiego. Znaczący wzrost poparcia odnotowały natomiast Koalicja Obywatelska oraz ugrupowanie Polska 2050.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to PiS uzyskałoby w nich 29 proc. głosów, czyli mniej o 7,1 pkt proc. niż w sondażu sprzed dwóch tygodni tego samego ośrodka. Znajdująca się na drugim miejscu Koalicja Obywatelska uzyskałaby 24 proc. głosów, co oznacza wzrost notowań KO o 4,2 pkt proc.

Jednak w porównaniu najnowszego sondażu z tym przeprowadzonym 4 października straty partii rządzącej okazują się jeszcze większe. W ciągu niecałego miesiąca notowania PiS zmniejszyły się o 12,6 pkt proc., z kolei KO zyskała 1,9 pkt proc.

Charakterystyczne dla najnowszego sondażu IBRiS jest umocnienie się na trzeciej pozycji ugrupowania Szymona Hołowni Polska 2050, które w wyborach otrzymałoby 14,9 proc. głosów. Oznacza to wzrost o 5,5 pkt proc. w stosunku do badania przeprowadzonego przed dwoma tygodniami i o 5,9 pkt proc w stosunku do sondażu sprzed miesiąca.

Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica, na którą oddanie głosu zadeklarowało 6,9 proc. respondentów ośrodka (wzrost notowań o 0,5 pkt proc.) oraz Konfederacja z dorobkiem 5,3 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłaby natomiast Koalicja Polska (sojusz PSL i Kukiz’15), na którą głos oddałoby 3,3 proc. badanych. 16,6 proc. uczestników sondażu nie wiedziało, na które z ugrupowań oddałoby swój głos.

IBRiS przeprowadził sondaż na grupie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo CATI.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę