Piwo zdrożeje nawet o 5 zł! Propozycja budżetu na 2022 rok

piwo
fot. Unsplash

„Polski Ład” – wcześniej nazywany „Nowym Ładem” – niesie za sobą też nowe wydatki dla budżetu państwa. Rząd musi szybko znaleźć sposoby, aby uzyskać dodatkowe wpływy do kasy Państwa, bo inaczej budżet się nie dopnie. Z pomocą PiSowi przyszła pewna grupa przedsiębiorców, która proponuje podwyższenie akcyzy na piwo.

REKLAMA

Jak informuje „Fakt” – gazeta dotarła do pewnej propozycji, która pojawiła się podczas prac nad budżetem Polski na 2022 rok. Dzięki niemu do kasy Państwa miałyby wpłynąć dodatkowe 5 miliardów złotych. Chodzi oczywiście o podniesienie akcyzy na wyrobach piwnych, która miałaby być naliczana podobnie, jak w przypadku alkoholi wysokoprocentowych. Pomysłodawcy zapewniają, że byłaby to wielkie wsparcie dla rządowego „Polskiego Ładu”.

W tym momencie akcyza na piwie jest o wiele niższa niż ta, którą obciąża się wyroby spirytusowe. Zgodnie z nowymi przepisami – jeśli pomysł wszedłby w życie – podatek od piwa wzrósłby z 0,77 zł na półlitrowej butelce, do 2,20 zł dla tej samej pojemności. Mocniejsze piwa – przy pojemności 0,9 litra – mogłyby podrożeć nawet o 5,13 zł – z tytułu podatku akcyzowego.

REKLAMA

Rynek piwa wydaje się być w naszym kraju prawdziwą żyłą złota. Niewykluczone, że rząd będzie chciał z tego bogactwa pobrać dla siebie działkę. W liczbach wygląda to następująco: Rocznie Polacy wydają na piwo ok. 17,5 mld zł! W naszym kraju wypijane jest, co roku, ok. 3,3 mld litrów tego złocistego trunku. Wódki wypijamy 12 razy mniej i – co ciekawe – tutaj właśnie jest klucz do tego, dla kogo wygodne byłoby podniesienie cen piwa, a tym samym, kto jest pomysłodawcą projektu.

Propozycję nowych przepisów w zakresie prawa akcyzowego przygotował… Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, a więc zwolennicy wysokich procentów. I przeciwnicy niskich procentów – szczególnie w przypadku procentów akcyzy nakładanych na produkty browarów. Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego nie zgadza się na niższe opodatkowanie alkoholi niskoprocentowych. Zdaniem tej organizacji, podniesienie akcyzy na piwo jest konieczne… aby sfinansować sztandarowy program PiSu – „Polski Ład”.

REKLAMA

Podziel się: