plama z jagód
fot. screen Youtube / Linen Tales

Plamy z jagód na ubraniach potrafią być naprawdę trudne do usunięcia. Zresztą podobnie jest ze śladami z czereśni, wiśni czy malin. Ich sok skutecznie farbuje materiały – szczególnie te jasne, których dopranie sprawia nie lada problem.

Jak pozbyć się śladów po jagodach? Działaj szybko

Domowe sposoby na usuwanie plam po leśnych owocach stosowano już kilkadziesiąt lat temu. Jak pewnie wiecie, dawniej gospodynie chciały mieć zawsze czystą i nieskazitelną garderobę, toteż babcine sposoby muszą być efektywne. Dziś zdradzamy 3 patenty, dzięki którym poradzisz sobie z najbardziej trwałymi zabrudzeniami. Na czym polega każdy z nich? Wyjaśniamy.

Kwasek cytrynowy w walce z plamami po jagodach

Ten produkt ma w szafce kuchennej prawie każdy, kto na co dzień gotuje. Okazuje się, że kwasek możesz z sukcesem wykorzystać do wywabiania plam z jagód na ubraniach. Wlej do naczynia letnią wodę, dodaj do niej kwasek cytrynowy (sporą paczkę) i zanurz w takiej mieszance poplamioną tkaninę na 60 minut.

Jeśli po tym czasie zabrudzenie jest nadal widoczne, to zostaw ubranie w roztworze jeszcze przez 5 godzin. Niekiedy warto potrzymać je przez całą noc w takiej kąpieli. Bez obaw – ciuch na tym nie ucierpi. Po namaczaniu wypierz bluzkę czy spodnie tak jak zawsze i na tym koniec. Plama zniknie bez śladu. Pamiętaj, aby dopiero co powstałej plamy nie rozcierać ani nie szorować innymi środkami, bo wtedy kwasek cytrynowy może być nieskuteczny.

Inne sposoby na usuwanie plam po jagodach

Alternatywą dla kwasku cytrynowego jest ocet. Rozmieszaj go z wodą w proporcji 1:2 (dopiero co powstałe zabrudzenia) lub 1:1 (zaschnięte zabrudzenia) i zanurz w specyfiku ubrania na dwie godziny. Później upierz je w temp. 40°C w pralce.

Czytaj też: Posyp tym wycieraczkę, by szybko ją wyczyścić. Fenomenalny efekt za niecałe 2 zł


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!