Przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie marzy się pokonanie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, objęcie funkcji premiera, a następnie wygranie wyborów prezydenckich przez Donalda Tuska w 2020 roku. Takie oczekiwania formułował już parę miesięcy temu, a zapytany po wyborach samorządowych po raz kolejny o ewentualny powrót Tuska w roli kandydata na prezydenta odparł, że służyłoby to „odbudowaniu prestiżu i wizerunku Polski”, bo nie ma lepszej osoby, żeby móc tego dokonać.

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” wynika jednak, że większość Polaków nie chce, by przewodniczący Rady Europejskiej wrócił do krajowej polityki.
Aż 50 proc. ankietowanych przez Pollster stwierdziło, że były premier nie powinien startować w wyborach w 2020 roku. Pomysł ten poparło tylko 34 proc. respondentów. Pozostałych 16 proc. uczestników badania wskazało odpowiedź: „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Nie jest więc wcale przesądzony powrót Donalda Tuska na „białym koniu”, z którym takie nadzieje wiążą Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzono w dniach 17-18 października metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1086 dorosłych Polaków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę