Wszystkie osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w województwie wielkopolskim są przestrzegane przez notariuszy. Zdaniem prawników, którzy wskazują na obszar szczególnie Poznania, powinniśmy być wyczuleni przed podejrzanymi komunikatami oferującymi sprzedaż. Dzięki przezorności udało się już kilka razy uniknąć oszustwa.

– W ostatnich tygodniach na terenie Wielkopolski, a szczególnie w Poznaniu, doszło do wielu prób sprzedaży nieruchomości przez przestępców posługujących się sfałszowanymi dokumentami – informuje Michał Wieczorek z Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Dodaje też, że właśnie czujność i profesjonalizm notariuszy w połączeniu ze współdziałaniem z prokuraturą oraz policją pozwoliły nie dopuścić do przynajmniej sześciu tego rodzaju przestępstw. Dzięki temu udało się do tej pory zatrzymać trzy osoby.

Pamiętajmy jednak, że ostrzeżenia prawników wciąż są aktualne ponieważ, zdaniem notariuszy, inni oszuści należący do tej grupy przestępczej wciąć grasują licząc na naszą łatwowierność. – W tego typu przestępstwach można stracić wiele tysięcy złotych, a w najgorszym przypadku nawet dorobek całego życia – mówi Michał Wieczorek

Jak konkretnie działają oszuści? Najczęściej mają na oku jakąś opuszczoną albo niezabudowaną nieruchomość. Następnie dzięki uzyskaniu albo wykradzeniu danych z bazy ksiąg wieczystych i ewidencji gruntów mają dokładny wgląd w aktualny stan prawny dotyczący zarówno nieruchomości jak też ich właścicieli. Potem pozostaje im już tylko opublikować w Internecie ofertę sprzedaży. Niestety wciąż są klienci, którzy się na to nabierają.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę