Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, przedstawił w Luksemburgu projekt dalszych negocjacji w kontekście rozmów o Brexicie. – Pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską możliwa jest tylko umowa o wolnym handlu – poinformował.

W zeszłym tygodniu Tusk odbył rozmowy z brytyjską premier Theresą May. W świetle wymienionych przez obydwie stron argumentów jest on zdania, że „jedynym modelem (umowy), który obecnie pozostał jako możliwy, jest model umowy o wolnym handlu”. – Proponuję, by umowa ta objęła wszystkie sektory z zerową taryfą na towary – dodał.

Główne cele działania Unii Europejskiej, wg Tuska, to jak najbardziej bliska współpraca z Wielką Brytanią w zakresie badań naukowych, obronności, kultury oraz edukacji, a także w obszarze ruchu lotniczego. Poza tym stanowisko unijne to równoczesne rozluźnienie relacji gospodarczych i handlowych.

Projekt najpierw jednak musi zatwierdzić 27 państw członkowskich podczas unijnego szczytu. Dopiero wówczas będzie to oficjalne negocjacyjne stanowisko Unii Europejskiej.

Dokument przedstawiony przez przewodniczącego Tuska to następna próba doprowadzenia do końca rozmów o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Pertraktacje trwają od maja 2017 r.

Michel Barnier, główny unijny negocjator, tydzień temu przedstawił projekt omawiający umowę dot. Brexitu. Następnego dnia szefowa rządu brytyjskiego przedstawiła swoją wizję umowy handlowej z Unią. Theresa May potwierdziła również, że Wielka Brytania zamierza opuścić obecne struktury unii celnej i wspólnego rynku.

Obie strony stoją na stanowiskach, które mają wiele rozbieżności co do przyszłej współpracy. Chodzi m.in. o rolę, jaką ma pełnić unijny Trybunał Sprawiedliwości, ale problemem są także regulacje usług finansowych oraz sprawa granicy irlandzkiej.

Według prognoz strony unijnej, kwestia ułożenia przyszłych stosunków na linii Wielka Brytania – Unia Europejska powinna być doprowadzona do końca jesienią tego roku. W ten sposób wszystkie kraje członkowskie będą miały czas, aby ratyfikować umowę zanim Brexit faktycznie nastąpi – oficjalna data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE to 29 marca 2019 r.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna