Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla portalu Onet wynika, że Prawo i Sprawiedliwość ma powody do obaw. Chociaż partia Jarosława Kaczyńskiego jest wciąż najczęściej wybieraną przez Polaków, to jednak przewaga PiS nad PO znacznie stopniała. Ponadto, o ile ugrupowanie Grzegorza Schetyny zwiększyło stan posiadania w porównaniu z badaniem tej samej pracowni sprzed miesiąca, to PiS odnotował gorszy wynik.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS otrzymałoby 33,3 proc. głosów. Jest to wynik gorszy o 1,2 proc. niż w kwietniu. Platforma Obywatelska natomiast poprawiła swój rezultat o 3,3 proc. i oddanie na nią głosów w maju deklaruje 27,6 proc. ankietowanych. Przewaga między PiS a PO stopniała więc do 5,7 pkt proc. Na podium znalazłby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 9,9 proc. Partia ta odnotowała od kwietnia wzrost poparcia o 0,7 proc.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: Polskie Stronnictwo Ludowe, z wynikiem 5,3 proc., oraz Kukiz’15, na który chce oddać głosów 5,2 proc. respondentów IBRiS. Ruch Pawła Kukiza w porównaniu do kwietnia stracił aż 4,5 pkt proc. poparcia.

Do Sejmu nie wprowadziłaby swoich przedstawicieli Nowoczesna, którą popiera jedynie 4,1 proc. uczestników sondażu. To już kolejne badanie IBRiS, w którym partia Katarzyny Lubnauer nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie portalu Onet w dniach 24–25 maja 2018 roku na próbie 1100 pełnoletnich osób metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna