REKLAMA

Ministerstwo zdrowia i służby sanitarne Rosji oznajmiły, że osoby przyjmujące szczepionkę przeciwko koronawirusowi powinny wykluczyć spożycie alkoholu przez okres 42 dni od momentu przyjęcia dawki. Takie zalecenia wydała szefowa rosyjskiej służby sanitarnej i handlowej Rospotriebnadzor na podstawie rekomendacji minister zdrowia Tatiany Golikowej.

Podobnie jak większość dostępnych obecnie szczepionek przeciwko koronawirusowi, rosyjska o nazwie ,,Sputnik-V” udzielana jest w dwóch zastrzykach, pomiędzy którymi występuje 3-tygodniowy okres przerwy.

REKLAMA

Rosyjskie władze oznajmiły, że przez okres 42 dni od podania pierwszej dawki szczepionki budowana jest odporność. Jeśli zatem pacjent będzie chciał być zdrowy i zbudować odpowiednią ochronę przez koronawirusem, musi zaprzestać picia alkoholu na ten okres – podaje portal Kresy24.pl.

Aleksander Gintsburg, szef państwowego Instytutu Gamaleja, odpowiedzialnego za stworzenie szczepionki ,,Sputnik-V” odpowiedział z kolei, że „szklanka szampana” nikomu nie powinna zaszkodzić.

REKLAMA

Szefowa rosyjskiej służby sanitarnej i handlowej przyznała także, że wpływ na działanie szczepionki może mieć również palenie papierosów. Nikotyna wpływa negatywnie na płuca i osłabia odpowiedź immunologiczną, co wyraźnie może oddziaływać na skuteczność szczepienia.