Zostawili zatrzymaną w radiowozie na przejeździe kolejowym
fot. Pixabay

Sąd wydał wyrok ws. policjantki, która zostawiła zatrzymaną kobietę w radiowozie na przejeździe kolejowym. Po chwili w policyjne auto uderzył rozpędzony pociąg towarowy. Kobieta znajdująca się w radiowozie była skuta kajdankami i nie miała możliwości opuszczenia pojazdu. Po staranowaniu auta przez pociąg kobieta jakimś cudem przeżyła! Teraz domaga się od policji odszkodowania w wysokości 5 mln dolarów (21,70 mln złotych).

Do zdarzenia doszło 16 września 2022 roku. Policjanci z Platteville w Stanach Zjednoczonych realizowali wówczas interwencję wobec 20-letniej Yareni Rios-Gonzalez. Kobietę ścigano za agresywne zachowanie na drodze i celowanie z broni palnej do innych kierowców. Po zlokalizowaniu auta Rios-Gonzalez funkcjonariuszom udało się ją dogonić. 20-latka zatrzymała auto tuż za przejazdem kolejowym, natomiast jeden z radiowozów zaparkowano w poprzek przejazdu.

20-letnia Rios-Gonzalez była uzbrojona, toteż interwencja nie była błyskawiczna – policjanci musie zachować środki ostrożności. W końcu jednak kobieta poddała się. Obecna na miejscu policjantka Jordan Steinke zakuła Rios-Gonzalez w kajdanki, a następnie zamknęła w policyjnym radiowozie – tym, który znajdował się na torach kolejowych.

Funkcjonariusze niestety nie pomyśleli o przeparkowaniu radiowozu. Kiedy przystąpili do przeszukiwania auta zatrzymanej 20-latki, ich samochód wciąż pozostawał na torach.

Policjantka zakuła zatrzymaną kobietę w kajdanki i zamknęła w radiowozie. Po chwili w auto uderzył pociąg. Jest wyrok sądu

W kilkuminutowym filmie, przedstawiającym nagrania z kamer na mundurach i kamery w drugim radiowozie, widać przebieg całej akcji. W pewnym momencie rozmowę funkcjonariuszy, przeszukujących auto 20-latki, przerywa głośne trąbienie pociągu towarowego. Gdy orientują się, że skład zmierza w ich stronę, jest już za późno. Trzeci policjant próbuje ostrzec pozostałych, ale wygląda na zbyt sparaliżowanego zajście, żeby podjąć działanie.

Po chwili rozpędzona lokomotywa miażdży stojący na torach radiowóz. Rios-Gonzalez cudem przeżyła, ale doznała poważnych obrażeń. W ciągu kilku minut ścigana 20-latka stała się ofiarą. Policjant i policjantka którzy odpowiadali za radiowóz zostali oskarżeni o szereg przestępstw, w tym lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo oraz napaści trzeciego stopnia. Steinke zarzucano również usiłowanie zabójstwa, ale z tego zarzutu została oczyszczona – podaje portal „sluzbywakcji.pl”.

Sąd skazał policjantkę na 30-miesięczny nadzór kuratora oraz sto godzin prac społecznych. Jej policyjny partner również odpowie przed sądem, ale jego proces jeszcze nie ruszył. Poszkodowana 20-latka domaga się od policji 5 mln dolarów (21,70 mln złotych) odszkodowania i wszystko wskazuje na to, że je otrzyma.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę