Atak hakerski na PKP PLK. Hymn Rosji i przemówienie Putina na częstotliwości polskich kolei
fot. Mateusztulacz
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Sabotaż! W nocy z piątku na sobotę hakerzy zaatakowali częstotliwość radiową polskich kolei. Atakujący nadali sygnał radio-stop, który powoduje awaryjne zatrzymanie wszystkich pociągów. Sygnał nadawano niemal nieprzerwanie – w przerwach na tej samej częstotliwości było słychać hymn Federacji Rosyjskiej i fragmenty przemówień Władimira Putina.

O niebezpiecznym ataku informuje w komunikacie spółka PKP PLK S.A. W nocy z piątku na sobotę doszło do ataku na częstotliwość polskich kolei. Hakerzy włamali się do systemu, po czym nadali alarmowy sygnał radio-stop. Sygnał był odbierany przez stanowiska ruchu i maszynistów w okolicach Szczecina na Pomorzu Zachodnim. Do godz. 22:30 atak spowodował serię opóźnień pociągów. Opóźnionych było ponad 20 składów. Poza tym do godz. 2:00 wstrzymano ruch towarowych na liniach 273 (Szczecin Główny – Daleszewo) i 351 (Szczecin Główny – Choszczno).

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” – utrudnienia dotknęły m.in. podróżujących ze Szczecina do Stargardu. W wyniku ataku pociąg miał półgodzinne opóźnienie. W rejonie Godkowa atak wyhamował pociąg jadący 80 km/h do Świnoujścia.

Polskie koleje na celowniku rosyjskich hakerów. W nocy zaatakowano pociągi w rejonie Szczecina

Choć można było się domyślić, kto stoi za atakami na polską kolej, domysły uwiarygadnia to, co działo się na atakowanej częstotliwości. W przerwie nadawania sygnału radio-stop, można było na niej usłyszeć… hymn Rosji, a także fragmenty przemówień przywódcy tego kraju – Władimira Putina.

Jak przekazał „obserwatorlogistyczny.pl” – włamanie na częstotliwości polskich kolei nie należy do najtrudniejszych. Połączenia nie są szyfrowane, a częstotliwość nadawania można znaleźć w internecie. Częstotliwości są różne dla poszczególnych tras.

Nadawanie złośliwego sygnału zakończyło się w rejonie Szczecina przed północą. To jednak nie koniec – podobne ataki wystąpiły w innych częściach Polski. Jak podaje „Wyborcza” – zaatakowano również koleje w Wielkopolsce. Dziennikarz Krzysztof Łuksza poinformował w serwisie X (Twitter), iż ataki odnotowano również w rejonie Gdyni, Kołobrzegu, Ostrowa, Pleszewa, Piły i Gniezna.

W sobotę nad ranem wystąpienie ataku hakerskiego potwierdziła Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK. O ataku powiadomiono Straż Ochrony Kolei, policję oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę