borówka amerykańska
fot. Pixabay

Niektóre krzewy owocowe wymagają szczególnej pielęgnacji. O borówkę amerykańską także należy dbać – ma to duży wpływ na jakość i ilość plonów. Sprawdź, czym podlewać ten krzew, aby obficie obrodził.

Czym podlewać borówkę amerykańską?

Roślina preferuje kwaśną ziemię i wodę o niskim pH. Podlewanie właściwie zakwaszoną wodą działa na nią znacznie lepiej niż podlewanie standardową kranówką. Woda z kranu ma bowiem z reguły odczyn zasadowy, tylko czasami równy neutralnemu. U roślin ogrodowych sprawdza się świetnie, ale dla borówek nie jest jednak dobra. Dochodzi też problem z obecnością w niej kamienia i chloru.

Jeśli jednak nie chcesz zakwaszać wody, którą fundujesz borówce, to spróbuj chociaż podlać ją deszczówką. Przeważnie ma ona znacznie lepsze walory niż kranówka. Jednak na ogół zakwaszenie wody i zastosowanie jej do krzaczków nie będzie dla Ciebie problematyczne. To bardzo prosty zabieg. Zazwyczaj używa się do niego siarczanu amonu bądź kwasku cytrynowego. Choć można też sięgnąć po kwaśny kompost albo mocny ocet kuchenny.

Tak zakwasisz wodę do podlewania borówki

Jeśli chcesz użyć siarczanu amonu lub kwasku cytrynowego, to najpierw wlej 1 litr wody do wiaderka lub podlewaczki. Potem do płynu wsyp 1 łyżkę siarczanu amonu bądź kwasku cytrynowego, wszystko dobrze wymieszaj. Możesz teraz sprawdzić, czy uzyskałeś roztwór o prawidłowym odczynie (idealny wynosi około 5,5 pH) przy pomocy testera pH (możesz go dostać w każdym sklepie ogrodniczym, kosztuje grosze). Jeżeli odczyn wody jest daleki od oczekiwanego, to dodaj jeszcze trochę siarczanu amonu lub kwasku i zamieszaj. Gdy wszystko będzie ok, możesz przystąpić do podlewania swoich roślin.

Kwasek cytrynowy lub siarczan amonu możesz zastąpić octem. Aczkolwiek zwykły ocet może nie być odpowiednio kwaśny, więc najlepiej użyć octu jabłkowego. Pół szklanki kwasu połącz z 4 litrami wody. Przy pomocy testera pH sprawdź odczyn i jeśli wszystko jest w porządku, to podaj taką wodę borówce.

Czytaj też: Agrest będzie bujny i zdrowy. Wiosną podaj mu ten nawóz


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę