Podlej tym hosty, a rozrosną się jak szalone. Nie wydasz ani grosza

funkia, hosta
fot. Pxhere

Masz hosty w ogrodzie? W takim razie spraw, by w tego lata wyglądały zjawiskowo. Bez wsparcia też urosną, ale dodatkowa pielęgnacja sprawi, że rozrosną się jak szalone i nabiorą wyrazistego koloru. Największym atutem tej rośliny są duże liście i subtelne kwiatki. Idealnie zaaranżuje ona przestrzeń w ogrodzie. Jaki nawóz najlepiej podbuduje funkie? Sprawdź!

REKLAMA

Jakie wymagania mają funkie?

Gatunek ten najlepiej rośnie w cieniu albo półcieniu. Na słońcu też sobie poradzi, ale już nie tak dobrze. Roślina preferuje ziemię przepuszczalną i lekko mokrą. Trzeba ją systematycznie nawozić i ściółkować. Podczas upałów nie można zapomnieć o częstszym podlewaniu hosty. Zagrożeniem są dla niej ślimaki. Jak je zwalczyć? Dowiesz się tutaj.

Czym dokarmiać hostę w ogrodzie?

Funkia lubi kwaśną glebę, więc środki, które jeszcze zakwaszają ziemię, sprawdzą się kapitalnie. Roślinę możesz cyklicznie nawozić organiczną i darmową gnojówką przygotowaną z kwiatów, liści i pędów mlecza. Taki preparat wzmocni funkie i dodatkowo ustabilizuje pH gleby.

REKLAMA

Przyrządzenie odżywki z mniszka lekarskiego to nietrudne zadanie. Wystarczy zebrać ziele mlecza wraz z kwiatkami, rozdrobnić je, a potem przesypać do sporego wiadra (mają zajmować ok. 1/3 kontenera). Następnie trzeba roślinę zalać 10 l wody, wszystko okryć szmatką i odstawić na około 21 dni. Od czasu do czasu zawartość warto przemieszać. Po upływie wyznaczonego czasu wodę z nawozu należy zlać, a pozostałości wykorzystać jako kompost. Naturalną odżywką z mniszka można podlewać nie tylko hosty. Kwiaty dekoracyjne czy jarzyny na grządce również mogą z niej skorzystać. Przed zastosowaniem koniecznie ją rozrzedź (w proporcji z wodą 1:10).

Czytaj też: Na gąsienicę działa paraliżująco. Ucieka z ogrodu i już nie wraca