zamiokulkas
fot. screen Youtube / Wagnamara Vida Verde

Zamiokulkas uchodzi za roślinę żelazną. Dlaczego? Bo z jej hodowlą poradzą sobie wszyscy. Urośnie niemal w każdym miejscu, gdzie zostanie umieszczona i nie ma dużych potrzeb pielęgnacyjnych. Mimo to warto ją od czasu do czasu odżywiać, aby rozwijała się zdrowo. Poznaj przepis na domową odżywkę do zamiokulkasa.

Zamiokulkas nie zawiązuje nowych liści. Oto powody

Roślina słabiej kwitnie, bo od dłuższego czasu mogła zostać zaniedbana lub odwrotnie – pielęgnowano ją, aż do przesady. Trzeba jej zapewnić właściwą temperaturę, oświetlenie, nawożenie. Poza tym nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu. Zamiokulkas tylko wtedy będzie rósł z pełną mocą. Nie trzeba go często i obficie nawadniać. Ma mięsiste łodygi oraz liście i to właśnie w nich gromadzi wodę. Jeśli nawet nie podlejesz go raz czy dwa, to on i tak przyswoi niezbędne substancje pokarmowe.

Błędy przez które zamiokulkas nie rośnie

Podstawowym błędem jest nadmierne podlewanie. Przelewanie nie służy tej roślinie i prowadzi do gnicia korzeni. Lepiej jest ziemię przesuszać. Ważny jest też rozmiar doniczki. Zbyt mała ograniczy wzrost zamiokulkasa, więc zawsze przesadzaj go do trochę luźniejszego pojemnika. Nie trzymaj go w zimnych pokojach lub w przeciągach, bo wtedy błyskawicznie marnieje. Zmiany temperatury blokują rozwój nowych listków.

Zamiokulkas dobrze czuje się w półcieniu, ale powinien mieć stały dostęp do światła. Inaczej jego liście rozjaśnią się i zaczną oblatywać. Nadmiar nawozów także jest szkodliwy dla rośliny, bo pali jej korzenie. Wówczas sadzonka regeneruje się przez bardzo długi czas.

Odżywka do zamiokulkasa – przepis krok po kroku

Nie musisz iść do sklepu po chemiczny środek. W domu masz znacznie lepszy, naturalny i tańszy jego substytut. Sięgnij po cynamon mielony, który jest zasobny w witaminę E, A, B i C. Łyżeczkę tego produktu zalej 1 szklanką wrzątku i odstaw napar na ok. 4 godziny, a potem dodaj do niego 1 litr wody. Teraz do preparatu wrzuć Aspargin (2 pokruszone tabletki) i zamieszaj. Gotową odżywką podlewaj zamiokulkasa raz na 14 dni.

Czytaj też: Dracena jak marzenie? Podlej ją tą mieszanką, a szybko odżyje


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę