fot. https://twitter.com/TJajec/status/1338882175517798400

We wtorek (15.12), spółka ElectroMobility Poland oświadczyła, że w Jaworznie (woj. śląskie) powstanie nowy zakład produkujący polskie samochody elektryczne marki Izera. Masowa produkcja ma rozpocząć się w 2024 roku.

Warto przypomnieć, że w lipcu (br.) odbyła się premiera polskiej Izery, wówczas jednostka ElectroMobility Poland (EMP) zaprezentowała formalnie dwa modele polskich samochodów elektrycznych – odmianę hatchback i SUV. Piotr Zaremba, prezes EMP zadeklarował wtedy, że pierwsze auta zjadą z linii produkcyjnej już w 2023 roku.

We wtorek firma ElectroMobility Poland powiadomiła, że spośród kilkunastu branych pod uwagę miejsc powstania przyszłego zakładu, wybrano Jaworzno znajdujące się w woj. śląskim i liczące prawie 90 tys. mieszkańców. Ten wybór oraz rządowa pomoc finansowa dla projektu pozwoli rozpocząć inwestycję już jesienią przyszłego roku – zapowiedzieli we wtorek przedstawiciele spółki.

Koncern w Jaworznie powstanie na obszarach, które należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Piotr Zaremba oznajmił we wtorek, że z uwagi na konieczność wykonania przed rozpoczęciem pierwszych wstępnych operacji związanych z budową, produkcja samochodów nastąpi w 2024 r. Za sprawą inwestycji pracę ma znaleźć około 15 tys. ludzi: 3 tys. w fabryce i 12 tys. u kontrahentów i zleceniobiorców. Ocenia się, że ta inwestycja pochłonie 2 mld zł.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę