Z powodu zmiany regulaminu, platformy sprzedażowe zostaną obciążone dodatkowymi kosztami. Zostanie wprowadzony podatek VAT, który przyczyni się do podniesienia cen oferowanych produktów. Polacy głęboko odczują wzrost cen.

To już ostatnie miesiące tanich zakupów w sieci dla wielu Polaków. Od 1 lipca 2021 roku wejdzie w życie unijna wytyczna, obciążająca zagraniczne firmy sprzedażowe podatkiem VAT. Dotychczas taki podatek nie był pobierany, ale za kilka miesięcy ma się to zmienić.

Jeżeli w najbliższym czasie masz zamiar kupić towar w serwisie AliExpress albo innym, proponującym tańsze produkty musisz się pośpieszyć. Do tej pory zamawiający z obcych platform sprzedażowych, takich jak AliExpress lub eBay nie płacili podatku VAT za zakup artykułów. Z racji rozporządzenia unijnego zmiany w naliczaniu podatku wejdą w życie już niebawem. Nowa ustawa obejmie wszystkie kraje Wspólnoty, włączając także Polskę.

Zmiana norm ma zagwarantować rzetelną konkurencję przedsiębiorstw z Unii Europejskiej z firmami, wysyłającymi towary np. z Azji, które jak dotąd nie miały obowiązku płacenia podatku VAT, z tej przyczyny mogły oferować produkty po dużo niższej cenie niż okoliczne zakłady.

Dla konsumentów może to oznaczać tylko jedno – wzrost cen. Ale, unijna wytyczna obejmie tylko paczki, których wartość przekracza 22 euro (100 zł). Dotychczas sprzedawcy niepoprawnie posługiwali się tym zwolnieniem i wielokrotnie zaniżali ceny wysyłanych towarów. Chiński właściciel serwisu AliExpress (Alibaba), planuje stworzyć w Polsce osobistą sieć automatów paczkowych. Dane te zostały potwierdzone przez zarząd tego zagranicznego koncernu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę