Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, Polacy mają niespłaconych pożyczek prawie półtora miliarda złotych. Jest to prawie trzy razy więcej niż cztery lata temu.

Aż 342 tys. osób zalega ze spłatą rat w firmach udzielających pożyczek. Eksperci KRD podkreślają, że nie chodzi tu o zobowiązania na 500 zł z krótkim terminem spłaty, bo te należą już do przeszłości. Obecnie Polacy zapożyczają się na większe kwoty, wynoszące nawet 15 tys. zł, a raty zaciągniętych pożyczek rozkładają na trzy lub cztery lata.

O ile jeszcze w 2015 roku statystyczny Polak miał do oddania firmie pożyczkowej średnio 2 451 zł, to w roku 2019 jest to dokładnie 4 531 zł. Cztery lata temu notowane w KRD długi Polaków wynosiły 589 mln zł, a obecnie jest to aż 1,49 mld zł.

W ostatnich latach wzrosła też liczba dłużników pożyczkowych. W 2015 roku w bazie danych KRD było ich 240 tys., a teraz jest 328 tys. osób.

Zdecydowanie bardziej zadłużeni są mieszkańcy miast, których łączne zobowiązania wobec firm pożyczkowych wynoszą 1,2 mld zł. Odnotowani w KRD mieszkańcy wsi mają do oddania niespełna 272 mln zł.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę