To już kolejny sondaż, w którym Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje spadki poparcia, a rośnie popularność opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

Według najnowszego badania pracowni IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, na PiS chce oddać swój głos 39,4 proc. wyborców. W porównaniu z poprzednim sondażem partia rządząca straciła 3,3 proc. Natomiast PO, na którą w marcu chciałoby głosować 22,5 proc. Polaków, zyskała w stosunku do badania sprzed miesiąca o 2,5 proc.

Trzecią siłą w parlamencie z poparciem 9,7 proc. byłby Sojusz Lewicy Demokratycznej. Do Sejmu wprowadziłyby jeszcze swoich przedstawicieli ruch Kukiz’15, na który chce zagłosować 6,8 proc. wyborców, PSL z poparciem 5,2 proc. oraz Nowoczesna, którą wskazało 5 proc. ankietowanych przez IBRiS.

Badanie IBRiS dla „Rzeczpospolitej” zostało przeprowadzone w dniach 1–2 marca, gdy głośno było o wysokich nagrodach dla ministrów oraz kartach kredytowych używanych przez pracowników MON.

Najprawdopodobniej to właśnie ta sprawa, finansowych bonusów dla członków rządu Beaty Szydło, najbardziej negatywnie odbiła się notowaniach partii rządzącej. Z przeprowadzonego przez IBRiS pod koniec lutego sondażu na temat premii dla ministrów wynika, że aż 76,1 proc. Polaków źle ocenia wysokość nagród, z czego aż 53,8 proc. zdecydowanie źle. Co istotne, finansowe nagrody dla ministrów źle ocenia aż 55 proc. wyborców PiS, a dobre zdanie o ich ma zaledwie 31 proc. zwolenników tej partii.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę