Nie na darmo mówi się, że Polak potrafi. Bracia Jarosław i Krzysztof Jabłonowscy będą mieli własną kopalnię złota w Kamerunie. Historia jest na tyle ciekawa, że znana stacja Discovery Channel pokaże ją 16 listopada w programie „Polacy na tropie złota”.

Na początku nic nie wskazywało na to, że bracia Jabłonowscy, którzy od lat prowadzą interesy w Afryce, zajmą się szukaniem złota, nie mówiąc już o posiadaniu kopalni tego cennego kruszcu.

– Zupełnie nie myśleliśmy o złocie. Choć wiadomo, że każdy marzy, by go szukać i wydobywać, traktując to jak taką atrakcję, szaleństwo. A nie sposób na biznes – mówi w rozmowie z portalem money.pl Jarosław Jabłonowski. Jego samego bardziej interesowała informatyka niż wydobywanie złóż.

Wszystko się niepodziewanie zmieniło, gdy znajomy zapytał braci, czy nie mogliby przywieźć mu z Kamerunu trochę złota. Kupienie więcej niż kilograma cennego kruszcu było jednak właściwie niemożliwe. Przy okazji jednak Jabłonowscy dowiedzieli się od kameruńskich urzędników, że mogą wystąpić o pozwolenie na wydobywanie złota. Ponieważ najpierw trzeba było znaleźć odpowiednie miejsce do wydobywania, bracia wzięli maczety i ruszyli na poszukiwania.

– Znaleźliśmy tereny, na których faktycznie jest złoto i można je wydobywać. Teraz jesteśmy na etapie badań geologicznych. Chcemy wybrać konkretne miejsce, gdzie będziemy chcieli założyć kopalnię – ujawnia portalowi money.pl Jarosław Jabłonowski.

Bracia z Polski do dziś zainwestowali w biznes około 2 mln zł. Mają też już zezwolenie na poszukiwanie złota na działce o powierzchni 500 kilometrów kwadratowych znajdującej się we wschodniej części Kamerunu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę