Polacy uważają, że opozycja nie nadaje się do rządzenia

REKLAMA

Z sondażu pracowni IPSOS dla portalu OKO.press wynika, że aż 62 proc. badanych uważa, iż w razie przejęcia władzy od PiS, opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić.

Tylko 35 proc. ankietowanych ocenia, że partie opozycyjne są przygotowane na taki wariant. Jednocześnie 3 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Jeszcze inaczej wyniki kształtują się w poszczególnych elektoratach. Na pytanie „Czy partie opozycyjne są przygotowane do dobrego rządzenia, gdyby miały już teraz przejąć władzę z rąk PiS?”, aż 91 proc. wyborców PiS odpowiedziało „nie”, a jedynie 8 proc. było przeciwnego zdania.

REKLAMA

O ile zapatrywania elektoratu partii rządzącej nie są niespodzianką, to już zaskakują opinie wyborców partii opozycyjnych, którzy – jak się okazuje – nie są wcale przekonani do tych, na których głosują.

Spora grupa wyborców KO, 39 proc., udzieliła odpowiedzi „nie”, a 58 proc. „tak”. Aż 60 proc. zwolenników Polski 2050 Szymona Hołowni wskazało odpowiedź „nie”, a 38 proc. „tak”. Z kolei 40 proc. elektoratu Lewicy odpowiedziało „nie”, a 60 proc. „tak”. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku Konfederacji, której aż 69 proc. zwolenników wybrało opcję „nie”, a zaledwie 26 proc. „tak”. Natomiast 51 proc. wyborców PSL-Kukiz‘15 (sondaż był przeprowadzony przed rozpadem Koalicji Polskiej) wskazało odpowiedź „nie”, a 44 proc. „tak”.

„Jeśli takie przekonanie utrzymałoby się do dnia wyborów, mobilizacja elektoratu sprzeciwiającego się Kaczyńskiemu i spółce byłaby daleka od optymalnej”, komentuje wyniki badania OKO.press. „Innymi słowy, co drugi zwolennik opozycji nie jest przekonany do kompetencji polityków, z którymi sympatyzuje”, dodaje portal.

REKLAMA

Podziel się: