Portal Ariadna przeprowadził na zlecenie Wirtualnej Polski badanie dotyczące wiedzy Polaków o źródłach finansowania programu 500 plus. Okazało się, że ponad jedna trzecia badanych nie miała pojęcia o tym, skąd pochodzą środki na sztandarowy program PiS, kosztujący kraj kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.

Co prawda 69 proc. respondentów wiedziało, że pieniądze na 500 plus idą z naszych podatków, ale inne odpowiedzi mogą wprawiać w osłupienie.

Aż 24 proc. Polaków, czyli około 6 milionów obywateli, jest święcie przekonanych, że 500 plus jest opłacane przez bogaczy, czyli „z podatków, które płacą ludzie bogatsi od nich”.

To jeszcze nie wszystko, gdyż według 10 proc. ankietowanych rząd daje środki na „pięćset” z własnych pieniędzy, a 3 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, było przekonanych, że program jest finansowy z pieniędzy prywatnych Prawa i Sprawiedliwości.

Ankietowani na panelu Ariadna mogli typować spośród siedmiu różnych odpowiedzi. Poza finansowaniem z podatków, podatków bogaczy i pieniędzy rządu, jedną z opcji była też Unia Europejska. Tę ostatnią opcję wskazało aż 6 procent badanych. Żadnej odpowiedzi nie potrafiło udzielić 12 procent osób, zaś 10 procent wskazało dodatkowo opcję „inne źródło”.

Badanie zostało przeprowadzone drogą internetową na grupie ponad 1000 pełnoletnich Polaków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę