Fot.ilustr.Pixabay.com/Public Domain

Polacy chętniej zaprosiliby do wigilijnego stołu Donalda Tuska niż Jarosława Kaczyńskiego. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster w dniach 1-11 grudnia 2021 roku na zlecenie „Super Expressu”.

Pracownia zadała 1046 respondentom pytanie o to, którego z polityków – Tuska czy Kaczyńskiego – wybraliby do zaproszenia na Wigilię.

Na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej wskazało 62 proc. osób uczestniczących w sondażu. Z kolei 38 proc. chętniej spędziłoby wieczór wigilijny z prezesem PiS.

– Patrząc historycznie przez te 30 lat, kiedy panowie walczą ze sobą, to znacznie częściej Kaczyński miał większy negatywny elektorat od Tuska. I to się potwierdza w tym sondażu, co nie znaczy, że Tusk nie ma negatywnego elektoratu, bo ma, ale nieco mniejszy niż Kaczyńskiego – skomentował wyniki badania prof. Antoni Dudek.

Zdaniem politologa dodatkowym obciążeniem dla Kaczyńskiego jest to, że rządzi od 6 lat Polską. – Polacy nie lubią ludzi władzy przy stole wigilijnym – stwierdził Dudek. – Także gdyby była dziś sytuacja odwrotna, to pewnie proporcja byłaby nieco inna, ale też myślę, że Tusk miałby szanse pokonać Kaczyńskiego – podkreślił.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę