Polacy wskazali najbardziej prorosyjską partię w Polsce. Zaskoczenie!

Najbardziej prorosyjska partia w Polsce
fot. Silar / European People’s Party

Wytykanie „prorosyjskości” w Polsce stało się – odkąd wybuchła wojna na Ukrainie – potężnym orężem wyborczym. Eksperci nieprzerwanie podkreślają, że rosyjscy szpiedzy mogą ukrywać się w każdej partii i niekoniecznie, a nawet niemal na pewno, nie będą się obnosić z tym, co robią. Rzeczywistość jednak z dynamiką sceny politycznej w tej kwestii nie pokrywa się, a liderzy największych partii wzajemnie oskarżają się o powiązania z Kremlem. Z tego powodu powstał sondaż, w którym Polacy odpowiedzieli na pytanie, „która partia polityczna jest najbardziej prorosyjska?”.

REKLAMA

„Które ugrupowanie według Pana/Pani jest w Polsce najbardziej prorosyjskie?” – to pytanie postawione uczestnikom badania United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Pojawiły się także dwa inne pytania – o obszary, gdzie pojawiają się „rosyjskie wpływy” oraz o to, która partia najlepiej zapewniłaby Polsce bezpieczeństwo.

Gdzie Polacy zauważają cień długiego ramienia Moskwy? Najczęściej w polityce – tę odpowiedź wybrało 40,8 proc. badanych – ale także w biznesie (31,5 proc.) oraz w mediach (25,7 proc.). 20,9 proc. badanych widzi rosyjskie wpływy w sądownictwie. Może to być efekt zatrzymania w ostatnim czasie sędziego WSA Tomasza Szmydta. 24,6 proc. badanych nie widzi w Polsce wiele wpływu Kremla.

REKLAMA

PO najbardziej prorosyjską partią w Polsce według sondażu United Surveys

Większość badanych twierdzi, że rosyjskie wpływy widać w polityce. Gdzie konkretnie? Najbardziej prorosyjską partią badani okrzyknęli Platformę Obywatelską. To właśnie partia Donalda Tuska w opinii 30,1 proc. respondentów najbardziej sprzyja Moskwie. Na drugim miejscu PiS, który wskazało 23 proc. badanych. Podium zamknęła Konfederacja z wynikiem 16,2 proc. osób, które wskazały ją jako „prorosyjską”.

Na pozostałych miejscach znalazły się Polska 2050 (6,3 proc. badanych), Nowa Lewica i PSL (po 1,8 proc. badanych).

7,7 proc. respondentów uważa, że żadna partia w Polsce nie jest prorosyjska.

REKLAMA

Co ciekawe, partie najczęściej okrzyknięte przez badanych „prorosyjskimi” uznano za te, które „najlepiej zapewniłyby Polsce bezpieczeństwo” – kolejno KO (27,9 proc.), PiS (25,9 proc.) i Konfederacja (14,2 proc.).

Ankieta United Surveys dla „RMF FM” i „DGP”została przeprowadzona w dniach 24-26 maja na próbie tysiąca osób.

Udostępnij: