Polacy wskazali zwycięzcę wyborów! Są aż cztery możliwości [SONDAŻ]

Samodzielne rządy opozycji czy Zjednoczonej Prawicy? A może koalicja?
fot. Silar / Mateusz Włodarczyk | CC BY-SA 4.0

Kto utworzy w Polsce nowy rząd? Dzisiaj to nic pewnego, a kampania wyborcza jest tak dynamiczna, że wydaje się, iż prawie każdy scenariusz jest możliwy. W sondażach PiS nie ma już takiego poparcia, jakie zbierało w szeregu ostatnich wyborów – prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych. Choć pierwsze miejsce wciąż okupuje Zjednoczona Prawica, to zdobycie przewagi przez KO jest kwestią kilku punktów procentowych. Osłabiło się też oddziaływanie Konfederacji, która – jak się wydawało – miała mieć decydujący głos ws. utworzenia nowego rządu. Dzisiaj najbardziej prawdopodobne są cztery scenariusze, a Polacy zagłosowali w sondażu, aby wyłonić ten najbardziej możliwy.

REKLAMA

Trwa zacięta kampania wyborcza, która ma ostatecznie wyłonić w październiku zwycięzcę wyborów parlamentarnych w Polsce. Przez ostatnich 8 lat Zjednoczona Prawica utrzymywała samodzielną większość, dzięki czemu rząd był tworzony bez udziału koalicjantów. Był to pierwszy taki przypadek w historii III RP. Wcześniej funkcjonowały tylko rządy koalicyjne. Niewykluczone, że po tych wyborach znów wrócimy do dawnego schematu.

Z racji kurczącego się poparcia PiS-u jeden ze scenariuszy zakłada, że obecnie rządząca partia będzie potrzebowała koalicjanta. Podobnie może być w przypadku wygranej KO – samo zwycięstwo może nie wystarczyć do utworzenia nowego rządu. Cały czas w grę wchodzą też warianty samodzielnych rządów Koalicji Obywatelskiej lub powtórka jednowładztwa Prawa i Sprawiedliwości. Jak widzą to Polacy? Który ze scenariuszy jest najbardziej prawdopodobny?

REKLAMA

Polacy wskazali zwycięzcę październikowych wyborów. Koalicja bardziej prawdopodobna, niż samodzielne rządy

W sondażu United Survey dla „Wirtualnej Polski” Polacy odpowiedzieli, kto ich zdaniem wygra jesienne wybory i w jaki sposób zostanie utworzony rząd.

Jak czytamy na „WP” – 51,9 proc. badanych uważa, że w wyborach zwycięży Zjednoczona Prawica. Przy czym tylko 18,4 proc. respondentów jest zdania, że PiS-owi uda się stworzyć samodzielny rząd. 29,3 proc. badanych twierdzi natomiast, że Zjednoczona Prawica będzie potrzebowała koalicjanta.

To dość optymistyczna wiadomość dla Zjednoczonej Prawicy. W przypadku Koalicji Obywatelskiej wśród badanych było znacznie więcej sceptycyzmu. Tylko 3,8 proc. respondentów wierzy, że KO będzie zdolne rządzić samodzielnie. 31,1 proc. badanych twierdzi natomiast, że formacja Donalda Tuska będzie potrzebowała koalicjanta.

REKLAMA

Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wybrało 13,2 proc. badanych.

Udostępnij: