Fot. Twitter.com/KancelariaSejmu

Najbardziej inteligentnymi politykami w Polsce są  Szymon Hołownia, Rafał Trzaskowski oraz Donald Tusk. Na ostatnim miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez pracownię Kantar w dniach 9–14 lipca, o którym poinformowała w poniedziałek PAP.

Uczestnicy sondażu mieli do wyboru Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Borysa Budkę, Włodzimierza Czarzastego, Szymona Hołownię, Jarosława Kaczyńskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska.

Respondenci oceniali polityków, wystawiając im liczbę od 1 (polityk inteligentny) do 7 (polityk nieinteligentny). Za ocenę pozytywną zostały uznane liczby od 1 do 3, za negatywną – od 5 do 7.

Na podstawie udzielonych odpowiedzi sondażownia wyliczyła średnią dla każdego z uwzględnionych w badaniu polityków. Im była ona mniejsza, tym inteligencja polityka była oceniana wyżej.

Okazuje się, że respondenci za najbardziej inteligentnego polityka uznali lidera Polski 2050 Szymona Hołownię,  któremu pozytywne oceny przyznane zostały przez 57 proc. uczestników sondażu (średnia ocen – 2,9).

Na drugim miejscu znalazł się prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski ze średnią ocen 3, który co prawda uzyskał 2 pkt proc. więcej ogółu pozytywnych opinii niż Hołownia (59 proc.) , jednak równocześnie miał więcej opinii negatywnych o jego inteligencji (17 proc. w porównaniu z 14 proc. Hołowni).

Trzecie miejsce przypadło liderowi PO Donaldowi Tuskowi, który uzyskał średnią ocen 3,1. Byłego szefa Rady Europejskiej za polityka inteligentnego uznało 58 proc. uczestników sondażu, według 20 proc. Tusk nie jest politykiem inteligentnym.

Wyniki badania nie ucieszą Jarosława Kaczyńskiego, który został uznany za najmniej inteligentnego polskiego polityka, uzyskując średnią ocen 4,0.  Prezes PiS uzyskał 37 proc. ocen negatywnych i 44 proc. pozytywnych.

Lider partii rządzącej został również wskazany jako najmniej nowoczesny polityk polski, otrzymując średnią ocen 5,3. Zestawienie na najbardziej nowoczesnego polityka wygrali ex aequo Hołownia oraz Trzaskowski, (średnia 3,0), wyprzedzając Biedronia (3,3) oraz Tuska (3,5).


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę