Polak zginął w izraelskim ataku. Premier Izraela zabrał głos

Premier Izraela zabrał głos w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy
fot. Кабінет Міністрів України
Creative Commons Attribution 4.0

1 kwietnia na palestyńskich kanałach informacyjnych w sieci informowano o śmierci w Strefie Gazy kilku cudzoziemców. Na zdjęciu pokazano paszporty zabitych przez izraelską bombę, z których jeden należał niestety do obywatela Polski – wolontariusza organizacji humanitarnej. We wtorek szef polskiego MSZ „poprosił” ambasadora Izraela o wyjaśnienia. Po południu premier Benjamin Netanjahu przyznał, że doszło do „nieumyślnego” ataku.

REKLAMA

„Nasz dzielny rodak, pan Damian Soból z Przemyśla, niósł pomoc potrzebującym w Gazie, gdzie ma miejsce katastrofa humanitarna. Został zabity w ataku, za który odpowiedzialność przyjęła izraelska armia” – powiedział w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji.

„Rozmawiałem już z ambasadorem Izraela, jest śledztwo przemyskiej prokuratury, ale to nie kończy sprawy. Za chwilę będę rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Izraela” – dodał Sikorski.

REKLAMA

We wtorek rano kondolencje rodzinom ofiar izraelskiego ataku złożył prezydent Andrzej Duda.

„Z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela. Jestem myślami z ich najbliższymi” – snapisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. „Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona” – podkreślił.

REKLAMA

Śmierć Polaka i sześciorga innych wolontariuszy organizacji humanitarnej w Strefie Gazy. Izrael wziął odpowiedzialność za atak

Łącznie zginęło siedmioro wolontariuszy organizacji World Central Kitchen. Oprócz Polaka nie żyją obywatele Australii i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z kanadyjsko-amerykańskim obywatelstwem – informuje polsatnews.pl. Zginął też jeden Palestyńczyk – kierowca.

Do wybuchu bomby doszło, kiedy wolontariusze rozdysponowywali pomoc humanitarną, która przypłynęła do Strefy Gazy z Cypru zaledwie kilka godzin wcześniej. Po przekroczeniu granicy północnej Strefy Gazy izraelski pocisk trafił prosto w ich auto.

REKLAMA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdził, że śmierć wolontariuszy nastąpiła w wyniku działań Izraelskich Sił Samoobrony (IDF). „To tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi” – stwierdził szef izraelskiego rządu.

„To się dzieje w czasie wojny. Dokładnie się temu przyglądamy, jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi rządami i zrobimy wszystko, by to się nie powtórzyło” – podkreślił Netanjahu. Strona izraelska zapowiedziała także „gruntowne śledztwo”, która ma przeprowadzić armia.

Podziel się: