policja
fot. Dreamstime

Policja ostrzega, iż problem nietrzeźwych kierowców nie jest powodowany tylko przez tych, którzy wsiadają za kierownicę pijani. Bez litości będą traktowani również ci, którzy „chwytają za kółko” po narkotykach. Dwóm mężczyznom, którzy prowadzili samochód pod wpływem substacji psychoaktywnych grozi teraz kara nawet 60 tys. złotych grzywny!

Jazda na podwójnym gazie – jak się okazuje – nie tyczy się tylko tych kierowców, którzy decydują się prowadzić po wypiciu alkoholu. To również osoby, które prowadzą pod wpływem innych środków odurzających – narkotyków. W tym wypadku nie zadziała zasada „co w sobie to nie przy sobie”. Na amatorów jazdy po narkotykach czekają potężne kary.

Jak przekazał portal „o2” – przykładem może być dwóch mężczyzn, którzy zostali zatrzymani w miniony weekend przez sądeckich policjantów. Podczas kontroli okazało się, że byli pod wpływem. Policja podkreśliła jednak, że – nawet lokalnie – nie są to odosobnione przypadki. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni funkcjonariusze policji zatrzymali na Sądecczyźnie aż 43 nietrzeźwych kierowców. 6 z nich było odurzonych nie alkoholem, ale właśnie narkotykami.

Byli nerwowi i pobudzeni, ale alkomat… pokazał 0.0!

Wcześniej wspomniana dwójka mężczyzn to kierowca BMW oraz kierowca Audi. Podczas kontroli stanu trzeźwości policjanci nie wykryli alkoholu w wydychanym powietrzu. Ich podejrzenia wzbudziło natomiast dziwne zachowanie zatrzymanych. Byli pobudzeni i zachowywali się nerwowo.

Niedługo później okazało się, co było tego powodem. Przy kierowcy BMW policjanci znaleźli zwitek amfetaminy oraz marihuanę. Co więcej, nie miał on w ogóle prawa jazdy. Drugi z mężczyzn miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Zakwalifikowanie zachowania obu mężczyzn, jako przestępstwo, umożliwiły testy toksykologiczne, na które kierowcy zostali niezwłocznie zabrani. Wykazało obecność substancji psychoaktywnych w organizmach kierujących.

Co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków. To może zaboleć!

Czego mogą się teraz spodziewać mężczyźni, którzy zostali przyłapani. Kierowanie w takim stanie może bardzo dużo kosztować i bynajmniej nie chodzi o koszt zakupu narkotyków, których za równowartość grzywn kupiliby pewnie kilogramy.

Za jazdę samochodem pod wpływem narkotyków grozi kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat oraz kara pieniężna od 5 tys. do 60 tys. złotych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę