– Nowoczesna złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez niektórych biskupów – zapowiedział w środę poseł tej partii Adam Szłapka – To, że KEP ujawniła tak wielką skalę nadużyć seksualnych w polskim Kościele i nie zgłosiła tego formalnie do prokuratury i organów państwa, jest absolutnym skandalem – oświadczył polityk, nawiązując do przedstawionego w ubiegły czwartek raportu Konferencji Episkopatu Polski o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych.

Na konferencji prasowej biskupi poinformowali, że od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych, w tym 198 dotyczyły osób poniżej 15 roku życia, a 184 nieletnich, którzy mieli ukończone 15 lat.

– Wnioski z tego raportu i statystyki podane w tym raporcie są zatrważające – ocenił poseł Nowoczesnej i dodał: – Nie interesuje nas to, jakie czynności zostały podjęte pod względem prawa kanonicznego i jakie dotkliwe kary typu przeniesienie z parafii do parafii spotkały sprawców, nas interesuje polskie prawo.

Adam Szłapka podkreślił, że niezgłoszenie takich przypadków, o jakich była mowa w raporcie, jest przestępstwem. – To są bardzo poważne przestępstwa, których sprawcy – jeżeli się ich dopuszczają – wyrządzają bardzo poważną krzywdę człowiekowi, w przypadku najczęściej osobom małoletnim – zaznaczył poseł.

– W związku z tym składamy dzisiaj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 240 kodeksu karnego, polegającego na niezawiadomieniu przez niektórych biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i członków Konferencji Episkopatu Polski, organu powołanego do ścigania przestępstwa polegającego na obcowaniu płciowym z osobą małoletnią, czyli art. 200 kodeksu karnego oraz art. 197 kodeksu karnego – powiedział Szłapka. Jak poinformował, w związku z tym zawiadomieniem Nowoczesna wnioskuje też o przesłuchanie członków KEP – abpa Stanisława Gądeckiego i abpa Marka Jędraszewskiego.

https://www.facebook.com/Nowoczesna.oficjalnie/videos/783944771987930/

https://www.facebook.com/Nowoczesna.oficjalnie/posts/1379951165493134

 

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę