Prezydent USA Donald Trump polecił swojemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johnowi Boltonowi zaproszenie rosyjskiego prezydenta Wladimira Putina do złożenia oficjalnej wizyty w Białym Domu. O tej decyzji poinformowała w specjalnym komunikacie w mediach społecznościowych rzeczniczka White House Darah Sanders. Wynika z niego, że trwają już zaawansowane rozmowy na temat terminu przyjazdu Putina do Waszyngtonu jesienią tego roku.

Ogłoszona oficjalnie wizyta Putina w Białym Domu jest kolejnym etapem ocieplania stosunków amerykańsko-rosyjskich przez Trumpa, którego ostatnią odsłoną było niedawne spotkanie obu przywódców w Helsinkach. Wywołało ono polityczny skandal za Oceanem. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci oskarżyli Trumpa o „siedzenie w kieszeni Putina” oraz zdradę interesów amerykańskich. Powodem były wypowiedzi lokatora Białego Domu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rosji. Trump, odnosząc się do zarzutów o wpływ Kremla na wybory prezydenckie w USA i jego zwycięstwo nad Hillary Clinton, stwierdził, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, oraz że ufa w tej sprawie Putinowi, a nie amerykańskim służbom wywiadowczym. Powiedział również, że USA i Rosja „razem dokonają wielkich rzeczy”.

Szczyt w Helsinkach Trump uznał na Twitterze za „wielki sukces”, podkreślając, że nie może się doczekać kolejnego spotkania z Putinem. Według prezydenta USA rozmowa w Białym Domu miałaby się skoncentrować na wspólnym powstrzymywaniu terroryzmu przez USA i Rosję, zapewnieniu bezpieczeństwa Izraelowi. Obaj prezydenci mają też poruszyć kwestie ukraińskie, zagrożenie cyberatakami, a także normalizację stosunków z północnokoreańskim reżimem Kim Dzong Una.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę