Fot.Pixabay.com/Public Domain

Tylko 31 proc. Polaków uważa, że żyje w państwie demokratycznym. Takie wyniki przynosi najnowszy raport Indeksu Percepcji Demokracji (DPI), o którym poinformowała w środę redakcja Deutsche Welle.

Badanie  dotyczące postrzegania demokracji zostało przeprowadzone od końca lutego do połowy kwietnia 2021 roku wśród mieszkańców 53 krajów świata i opublikowane przez  instytut badawczy Latana oraz fundację Alliance of Democracies. Jego wyniki nie są korzystne dla PiS i rządu Mateusza Morawieckiego.

Według raportu Polska odnotowała największy spadek spośród krajów uważanych za w pełni demokratyczne. Tylko bowiem 31 proc. respondentów z naszego kraju zadeklarowało, że ma poczucie, iż żyje w Polsce demokratycznej. Jednocześnie 86 proc. przyznało, że demokracja jest dla nich istotną wartością.

Rekordowo duże jest także wśród naszych rodaków poczucie tzw. deficytu demokracji, które określa poziom niezadowolenia ze stanu demokracji w państwie. Nasz kraj z wynikiem 55 proc. znalazł się tu na ostatnim miejscu zestawienia. Wyprzedzony został  m.in. przez Nigerię (54 pkt proc.) i Węgry (53 pkt proc.).

Według 70 proc. Polaków biorących udział w badaniu największym zagrożeniem dla demokracji w ojczyźnie są nierówności ekonomiczne. Na drugim miejscu znalazło się ograniczenie wolności słowa w Polsce  z 72 proc. głosów. Na nieuczciwe wybory i oszustwa przy urnach wskazało 65 proc. Polaków.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat