Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wypuściła spot zatytułowany „Polska to chory kraj”, w którym aktorzy wcielili się w lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagranie przedstawia zapaść w służbie zdrowia, której politycy obu największych partii nie zauważają i nie chcą jej zlikwidować. Oprócz internetowego spotu, w miastach pojawiły się również plakaty z napisem „Polska to chory kraj”.

Na filmie aktorzy grają w szachy, co jest metaforą rozgrywki Kaczyńskiego i Schetyny o władzę w kraju. W tym samym czasie obok nich upadają kolejni lekarze, co z kolei symbolizuje tragiczną sytuację w ochronie zdrowia.

– „Polska to chory kraj”. To zdanie powtarzają od lat media, powtarzają politycy, powtarzają obywatele, którym szczególnie mocno doskwierają trudy codzienności. To zdanie słyszymy często z ust naszych pacjentów oczekujących w wielomiesięcznych kolejkach na wizytę u specjalisty albo niemogących otrzymać w aptece potrzebnego leku – mówił Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, motywując rozpoczęcie kampanii o tej nazwie.

Jankowski podkreślił, że „jeśli polski system ochrony zdrowia kuleje, to nie możemy dziś, kiedy ten system na naszych oczach się wali, milczeć albo udawać, że nic się nie dzieje”. – Nie możemy poprzestać na stwierdzeniu „przecież świata nie zbawimy” i po prostu się wycofać – stwierdził, zachęcając do podpisywania manifestu w tej sprawie opublikowanego w internecie.

Z ugrupowań politycznych manifest lekarzy polskich do tej pory poparła tylko Lewica.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę