To kolejny już rok, w którym Wieruszów organizuje prawybory. Pierwszy raz odbyły się one tam w 1997 roku. Położona w województwie łódzkim gmina jest nazywana „Polską w pigułce”, a wyniki lokalnego głosowania w Wieruszowie są z reguły bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Parlamentu Europejskiego. Jeśli jest jakaś różnica, to z reguły nie przekracza ona granicy błędu statystycznego.

Mieszkańcy gminy, która liczy sobie 14 tys. osób, oddadzą w niedzielę 6 października głosy w jednym z 12 przygotowanych do tego celu lokali wyborczych. Głosować będą mogli na jeden z sześciu komitetów zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Głosy będzie można oddawać od godz. 8 do 18. Ogłoszenie wyników zaplanowano na godz. 20.

Uczestnicy prawyborów w Wieruszowie będą zagłosują tradycyjnie, stawiając krzyżyk na karcie do głosowania, albo drogą elektroniczną, ale i w tym przypadku konieczne będzie odwiedzenie lokalu wyborczego. Pilotaż systemu i przeprowadzenie testów głosowania elektronicznego podczas niedzielnych prawyborów zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Prawybory w gminie Wieruszów przeprowadzone zostaną zgodnie z przepisami prawa wyborczego. Nie będzie jednak ciszy wyborczej. Dla wszystkich partii mają być przygotowane miejsca na stoiska do prowadzenia kampanii.

– Zaprosiliśmy wszystkie partie polityczne, wszystkie komitety. Można agitować i przed lokalami wyborczymi, i w lokalach. Tak jak ma to miejsce w wersji amerykańskiej – mówi w rozmowie z portalem naTemat.pl Marta Siubijak, zastępca burmistrza Wieruszowa.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat