Amerykańska organizacja żydowska Ruderman Family Foundation opublikowała w sieci szokujący film, w którym w stronę Polski padają jeszcze większe oskarżenia niż ze strony tych, którzy używają kłamliwego określenia „polskie obozy śmierci”.

Uczestnicy opublikowanego w internecie przez Ruderman Family Foundation spotu używają sformułowania „Polish Holocaust” i przedstawiają polską rzeczywistość w czarnych kolorach, powtarzając: – Za to, co za chwilę powiem, mogę pójść do więzienia.

Film jest elementem szerzej zakrojonej akcji, która ma na celu skłonienie władz USA do zerwania stosunków z Polską do czasu całkowitego odrzucenia nowelizacji ustawy o IPN. Organizatorzy uderzającej w Polskę kampanii uruchomili zbieranie podpisów pod petycją o zawieszenie przez Biały Dom relacji dyplomatycznych z Warszawą.

– Uważam, że polskie władze, wyposażone w pistolet, poszły na wojnę z pociągiem pancernym. Taka jest mniej więcej dysproporcja sił. Przez długie lata będziemy się tłumaczyć, że to nie o to chodziło. Ale koszty zostaną poniesione – mówi portalowi Fakt24 historyk Antoni Dudek, odnosząc się do filmu o „polskim Holokauście” i kryzysu dyplomatycznego po przyjęciu znowelizowanej ustawy o IPN.

W ocenie Dudka, kampania Ruderman Family Foundation z pewnością wpłynie na politykę Stanów Zjednoczonych wobec Polski, w tym na negocjacje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce w ramach NATO.

– Może to też wpłynąć na kwestie dotyczące zakupu uzbrojenia lub sprawę wiz, która już powoli zmierzała ku finałowi. Obywatele mogliby zapytać PiS, czy było warto? Jakie efekty przyniesie nowelizacja ustawy? – komentuje historyk.

Ruderman Family Foundation jest wpływową fundacją w Stanach Zjednoczonych. Cieszy się poparciem większości środowisk żydowskich oraz władz centralnych USA. Fundacja zajmuje się walką z wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych oraz wzmacnianiem relacji między Izraelem i lobby żydowskim w USA. Założona w 2002 roku w Bostonie Ruderman Family Foundation ściśle współpracuje z rządem w Waszyngtonie, sektorem prywatnym i państwowym oraz z organizacjami pozarządowymi.

Aktualizacja: Film o godzinie 21:00 został usunięty z serwisu Youtube.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę