fot. Pixabay

W związku z bardzo dużym prawdopodobieństwem wybuchu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, niektóre polskie miasta przygotowują się do przyjęcia uchodźców. Chęć wygospodarowania miejsca dla cywili, uciekających przed wojną zadeklarował, m.in. Elbląg. Miasto przygotowało miejsce dla 420 osób – przekazał „Polsat News”.

Miasto Elbląg ma wygospodarowane 420 miejsc dla potencjalnych uchodźców z Ukrainy. Prezydent miasta polecił, by przygotować kolejne miejsca” – poinformował w komunikacie ratusz w Elblągu.

Do akcji włączył się także Olsztyn, który ma zarezerwowane 60 miejsc.

„W Elblągu mamy 420 miejsc w czterech salach gimnastycznych przy elbląskich szkołach, które uruchomione mogłyby zostać w pierwszej kolejności do zakwaterowania uchodźców. W obawie, że ilość tych miejsc może być niewystarczająca prezydent miasta polecił również przygotowanie kolejnych placówek oświatowych, które mogłyby stać się bazą noclegową dla uchodźców oraz zabezpieczenie na ten cel dostępnych lokali z zasobu komunalnego” – poinformował w niedzielę urząd miasta w Elblągu.

Miasto poinformowało w komunikacie prasowym, że odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział: wiceprezydenci Elbląga – Janusz Nowak i Michał Missan, sekretarz Miasta Artur Zieliński, dyrektor departamentu zarządzania kryzysowego Tomasz Świniarski, dyrektor departamentu edukacji Małgorzata Sowicka, dyrektor Elbląskiego Centrum Usług Społecznych Beata Kulesza oraz dyrektor ZBK Jacek Migdalski.

W czasie spotkania zespół analizował możliwości zakwaterowania oraz zapewnienia opieki medycznej dla napływających z Ukrainy osób.

Półtora tygodnia temu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że miasto wygospodarowało 60 miejsce dla ewentualnych uchodźców w hotelu Relax. „Tę gotowość podtrzymujemy, z naszej strony nic się nie zmienia” – powiedział prezydent Olsztyna.

Rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Olsztynie powiedział, że wcześniej – z powodu pandemii – powstała specjalna lista miejsc do izolacji. Teraz te same lokale będą mogły służyć zakwaterowaniu uciekinierów z Ukrainy, jeśli kraj zostanie ogarnięty wojną.

„Spis taki powstał w związku z pandemią, na wypadek potrzeby izolacji ludzi. Jest on aktualny” – podkreślił rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Olsztynie, Wojciech Szalkiewicz.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę