Pixabay.com

Dowództwo polskich sił zbrojnych wprowadziła pierwszy stopień gotowości bojowej po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Takie informacje przekazał Onet, powołując się na źródła w armii i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pierwszy stopień gotowości oznacza, że żołnierze zostali wezwani do koszar, a także odwołano im wszystkich urlopów i wyjazdów służbowych. Polska armia sprawdza ponadto swoje zapasy i stan przygotowania rezerwistów do mobilizacji.

Onet podał również, że działania są następstwem ataku Rosji na Ukrainę w czwartkowy poranek. Dalsze decyzje mają być uzależnione od rozwoju wydarzeń w Ukrainie, a także ruchów rosyjskich żołnierzy.

Do ataku przez Rosję doszło około godziny 4:00 polskiego czasu. Wcześniej prezydent tego kraju Władimir Putin wygłosił orędzie, w którym w propagandowy sposób podsumował swoje działania jako „samoobrona”.

Ukraińskie władze podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. W stolicy kraju, Kijowie rozbrzmiały syreny alarmowe, a w wielu miastach słychać było wybuchy. Są już pierwsze ofiary śmiertelne, wśród których jest 17-latek.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę